תאילנד: טיול מחוץ למסלול השחוק

כשאתם חושבים על טיול לתאילנד, סביר להניח שעולה לנגד עיניכם "נוסחה" מסוימת. נכון, יש מקום לגמישות, אך מרבית התיירים הישראלים יגיעו בסופו של דבר, כך עושה רושם, לאותם מקומות. כך, תכלול התוכנית הזו מספר ימים בצפון, עם התמקדות בצ'אנג מאי או צ'אנג ראי. בדרום, יתפסו מקום של כבוד האיים, כל אחד בהתאם להעדפה שלו, ובעיקר פוקט, קופיפי, קוסמוי וקופנגן. ובנגקוק, כמובן, היא יעד אידיאלי לקניות, כמו גם לביקור במספר אטרקציות תיירותיות.

אבל מה עבור מרחיקי הלכת? האם טיול בתאילנד יכול לכלול גם מקומות אשר הביקור בהם שכיח הרבה פחות? או פעילויות שלא הרבה אנשים יכולים לסמן עליהן "וי"? כפי שתראו מיד, התשובה לכך חיובית בהחלט.

סדנת בישול

האוכל התאילנדי ידוע באיכותו, ודומה כי כל ישראלי המגיע למדינה מסתדר איתו בקלות. אפשרות מעניינת בעת החופשה שלכם היא לשפר את היכולות הקולונריות, ולהתנסות בחווית בישול של מיטב המטבח התאילנדי. בתחום זה ניתן למצוא מגוון רחב של קורסים וסדנאות, הנמשכים החל מחצי יום ועד למספר ימים. הקורסים כוללים היכרות עם חומרי הגלם (לרוב תוך ביקור בשווקים ובחירת מוצרים), בחירת מנות להתנסות, הדרכה מקיפה, וכמובן – טעימות של המנות שמוכנות על ידי המשתתפים.

בתי ספר לבישול תוכלו למצוא בכל הערים הגדולות בתאילנד, מרביתם יעניקו תעודה למסיימים – מזכרת יפה מאד מהחוויה. מומלץ לבחור בקורסים המתקיימים במקומות נגישים, ואשר מועברים על ידי מדריכים מקומיים בשפה האנגלית. בנוסף על כך, קחו בחשבון שככל שהקורס יהיה אינטימי יותר, כך המחיר שלו צפוי לעלות. עדיין, קורסים בעלי מספר מצומצם יחסית של משתתפים מהווים האופציה הראשונה עבור רבים, ולו מכיוון שהם מעניקים משקל משמעותי להדרכה האישית, החיונית עבור לא מעט אנשים.

לפניכם מספר בתי ספר לבישול מומלצים ברחבי תאילנד:

 • בית הספר Khao Cooking School בבנגקוק, הממוקם בקאו סאן. זהו בית ספר חדש, המציע קורס בסיסי בן שלוש שעות הכולל הכנת שלוש מנות (1,500 באט), וגם קורסים מקיפים יותר.
 • בית הספר Maykaidee לבישול צמחוני, גם כן בבנגקוק. ניתן לבחור בין מספר קורסים, דוגמת אוכל תאילנדי מהיר, רטבים וקינוחים, טופו, חיתוך פירות ועוד. המחירים נעים בין 1,000 באט לקורס בין שעתיים ועד 15,000 באט לקורס מקיף בין עשרה ימים.
 • בית הספר Baanthai בצ'אנג מאי – מציע קורס באורך של כשבע שעות, בכיתות הנעות בין שניים לתשעה תלמידים. במסגרת הקורס, מכינים שש מנות, כאשר המשתתף בוחר איזו מנה להכין מכל קטגוריה (למשל, מתאבן או קינוח). המחיר 1,000 באט כולל גם ספר מתכונים, והסעות מבית המלון ואליו.

חזרה לתחילת הדף

קורס מסאג'

כל תייר ישראלי המגיע לתאילנד בוחר לעבור עיסוי – ולרוב, הרבה יותר מפעם אחת. אבל למה לא לנצל את הידע של המקומיים, שמעלים את העיסוי לדרגת אומנות, ולעבור קורס מסאג' מקיף? שימו לב שגם אם הדבר אפשרי, הדרישות מעט נוקשות יותר מאשר קורסים אחרים בתאילנד. משך הזמן של קורסים למסאג' מתחיל מחמישה ימים, אך עשוי להגיע גם לשנתיים בקורס המקיף ביותר שלא מיועד, מן הסתם, לתיירים. בנוסף על כך, סיום הקורסים הרציניים יותר מאפשר קבלת תעודה, המוכרת בכל העולם, אך רק אם עוברים את הבחינה.

ישנם מספר מקומות מרכזיים בהם אפשר לעבור קורס מסאג' בתאילנד.

 • בית הספר התאילנדי המסורתי לרפואה ולמסאג' בבנגקוק, הסמוך למקדש WatPo, הוא המפורסם והמוביל בתאילנד כולה. הוא מציע שבעה קורסים קצרים המתאימים לתיירים (החל מ-30 שעות לימוד) בנושאים נקודתיים כגון Oil Massage, Foot Massage, וכן קורס מקצועי Professional Thai Massage Therapy הנמשך חמישה שבועות (כ-200 שעות לימוד).
  אתר האינטרנט של בית הספר.
 • בצ'אנג מאי ניתן למצוא כתריסר בתי ספר, המבוססים על למידה של שמונה שעות מדי יום, הדרכות מעשיות ותרגולים עם בן או בת זוג. טווח המחירים רחב, ונע לרוב סביב 10,000-15,000 באט לקורס מקיף בן מספר ימים.

חזרה לתחילת הדף

התנדבות בארגוני סיוע

האופציה הבאה מיועדת לאלה מביניכם שרואים את העזרה לזולת בראש מעייניהם, ורוצים לתרום מעט לאדם, לחיות או לסביבה במהלך החופשה שלהם. בתאילנד, ניתן למצוא רשימה ארוכה של ארגוני סיוע, חלקם בינלאומיים וחלקם מקומיים, המחפשים מתנדבים בזכוכית מגדלת – אותם מתנדבים יכולים להיות תיירים, המקדישים יום או מספר שעות מתוכנית הטיול שלהם למען סיוע. בין השאר, אפשר למנות סיוע לילדים מעוטי יכולת בצפון תאילנד (LCIC), הוראה לילדים באזורים מתפתחים (Serendib), סיוע לנפגעי הצונאמי שפקד את תאילנד לפני מספר שנים (NATR – North Andman Tsunami Relief) – והרשימה עוד ארוכה.

חוות שימור והצלה לחיות
ואיך אפשר בלי החיות? בתאילנד, פועלות מספר חוות שנועדו לשנות את כל מה שחשבתם על היחס לחיות במדינה. עיקר התיירים המתעניינים בסיוע פונים דווקא לכיוון זה.

 • חוות לסיוע והצלת פילים:
  את מרכז ההתייחסות מקבלים, כמובן, הפילים, בדמותן של מספר חוות. המרכזית שבהן היא Elephant Nature Park בעיר צ'אנג מאי בצפון תאילנד, בה תוכלו ללמוד מקרוב על החיה הגדולה והמיוחדת, כולל אפשרות לקחת חלק בעשיה. הביקור במקום אפשרי ליום שלם, יומיים (כולל לילה בחווה) ועד למספר שבועות של התנדבות.
  אתר האינטרנט של החווה.
 • הפרויקט לשיקום קופי הגיבון:
  פרוייקט חשוב נוסף נועד לסייע לקופים, זהו The Gibon Rehabilitation Project, הזקוק למתנדבים במספר תחומים – החל מטיפול בחיות, דרך עבודה ביער ועד לסיוע במרכז החינוך וההסברה.

על כל פנים, מומלץ ליצור קצר עם ארגון הסיוע במהלך או טרם הנסיעה, ולראות מהי העזרה לה הוא זקוק בתאריך ספציפי. רבים שעשו זאת מדווחים על תחושה חיובית מאד, שהצליחה להתעלות על לא מעט דברים אחרים שנעשו במהלך הטיול.

חזרה לתחילת הדף

קורס איגרוף תאילנדי

תיירים רבים המגיעים לתאילנד, ובייחוד הגברים שבהם, צופים בקרב אגרוף תאילנדי אחד או יותר. אולם מעטים יודעים שהם יכולים לקחת חלק בקורס איגרוף תאילנדי, הנערך בערים המרכזיות, כמו גם בחלק מהאיים. הבחירה אפשרית בין קורסים במספר רמות, החל מרמות 1-3 הבסיסיות, ועד לרמה 4 המקצוענית. משך הקורסים משתנה אף הוא, החל מסדנאות היכרות של כחצי יום ועד קורסים מקיפים של שבוע ויותר. המחירים נעים, בהתאם לכך, בטווח רחב ביותר, החל ממאות ועד לעשרות אלפי באטים.

אם אתם מעוניינים לעבור קורס שכזה, מומלץ מאד שתבחנו היטב את תוכנית האימונים, כמו גם את איכותם של מתקני האימון. המתקנים הטובים יותר כוללים גם מכשירי כושר, בריכות שחייה ואפילו ספא, שניתן בהחלט לשלב בין האימונים. בנוסף, הקורסים המקיפים כוללים גם מספר ארוחות מדי יום (עם דגש על אלה המזינות, כמובן).

דגש חשוב אחר הוא על התקשורת עם המאמן: רובם דוברי אנגלית בסיסית, אך לא כולם דוברי אנגלית שתוכלו להבין ברמה מספקת. אם מחפשים היטב, ניתן למצוא גם מדריכים דוברי עברית, לרבות מכון רומפו ג'ים בבנגקוק, בבעלותו של אלוף העולם הישראלי שוקי רוזנצוויג. Sor Vorapin Gym ו-Muaythai Institure הם מכונים מומלצים נוספים.

חזרה לתחילת הדף

מקומות לא שגרתיים בתאילנד

הנה כמה מקומות פחות ידועים בממלכת סיאם שהטיול בהם בהחלט מומלץ, בעיקר אם זוהי לא הפעם הראשונה שלכם בתאילנד.

קו לנטה Ko Lanta

בדרום תאילנד, במרחק של כ-700 קילומטר מבנגקוק, דרומית לקראבי, נמצא אי המוגדר בעיני רבים כאחד היפים בתאילנד. אלא שמספר התיירים המגיעים אליו, ובייחוד הישראלים, מצומצם לכל הדעות. למעשה, מדובר בצמד איים, שהגדול שבהם הוא לנטה יאי. כשמדברים על קו לנטה, מתכוונים לרוב אליו.

בקו לנטה תשעה חופים מוזהבים, אשר מימיהם עטורים בשמורות אלמוגים ובדגה עשירה (זהו מקום מצוין לשנרקול), ג'ונגל טרופי, מגוון בעלי חיים, ובעיקר שקט יחסי, להבדיל מעומס התיירים, יש שיגידו יתר על המידה, של האיים הפופולאריים האחרים בסביבתו הקרובה – קופיפי ופוקט.

האזור המפותח באי הוא המערבי, ובו תוכלו למוצא את קלונג דאו (Klong Dao), החוף המבוקש ביותר, וכן חוף יפה אחר בשם לונג ביץ' (Pra Ae). לעומת זאת, הצד המזרחי מאפשר טעימה מחיי הכפריים.

בקו לנטה גם אתרי טבע, לרבות מערכת המערות Mai Kaew, אשר ביקור בהן, שחייב להיות בלווי מדריך, כולל מעבר בין זקיפים ונטיפים, ואף טיפוס על סולמות. בדרום קו לנטה תמצאו פארק לאומי, בתחומו תמצאו מספר חופים פרטיים ומפל (לא כל כך מרשים).

ניתן לקחת מקו לנטה גם טיולי יום לאיים הסמוכים, לרבות קו רוק (Ko Rok), קו נאיי (Ko Ngai) ואפילו קופיפי.

קו קוד Koh Kood

קו קוד ("האי של פיטר פן"), האי הרביעי בגודלו בתאילנד, מהווה חלק מהארכיפלג של קו צ'אנג Koh Chang. גם אותו ניתן להוסיף לרשימת המקומות שכמעט לא מוכרים על ידי התיירים הישראלים, אלא שיש לכך סיבה טובה: רק לפני מספר שנים הוא נפתח לתיירות חוץ, ועל אף גודלו, חיים בו רק כאלפיים תושבים.

קו קוד הוא אי כמעט בתולי, שבו לא תוכלו למצוא יותר מדי אטרקציות תיירותיות. למעשה, דומה כי רשימת האתרים מסתכמת בשמורת טבע חביבה ובכפר דייגים קטן. לעומת זאת, עבור אלה המעוניינים לחוות מעט מ"תאילנד של פעם" ולבקר באי שמזכיר במעט גן עדן, דומה כי אי זה מהווה בחירה מוצלחת במיוחד. ואגב, באי זה, מכל האיים, תוכלו למצוא את בית המלון היקר ביותר בתאילנד כולה, ובו אחוזה עם חוף פרטי, בית עץ בגודל 150 מ"ר, בריכות פרטיות ועוד. מדובר בבית מלון של רשת Six Senses המפורסמת.

אם אתם מחפשים אך ורק טעימה מקו קוד, ורוצים להעביר את מרבית הימים שלכם באי עמוס ופעיל יותר, תוכלו בהחלט להגיע לקו קוד במסגרת טיול יום מקו צ'אנג, אי תיירותי ונגיש הרבה יותר.

אמפווה Amphawa

שמורת אמפווה ממוקמת כ-85 קילומטרים ממערב לבנגקוק, ומציעה אטרקציות תיירותיות מעניינות מאד. בשנים האחרונות, גילו אותה יותר ויותר תיירים, אם כי מספר הישראלים המבקרים בה עדיין מצומצם יחסית. טיולי יומיים או שלושה באמפוואה, עם זאת, יוצאים מסוכנויות מסוימות בבנגקוק, וניתן בהחלט לשקול לקחת בהם חלק. הגעה באופן עצמאי לאמפווה, אגב, מיועדת לאלה שמעוניינים להרחיק לכת עוד יותר.

מה ניתן לראות ולעשות באמפווה?
ראשית, שוק לילי צף, הנחשב בעיני רבים לאותנטי ולמרשים ביותר (כמובן שהרבה יותר שווה מהשוק המפורסם, הממוסחר והלא מומלץ כלל ב-Damnoen Saduak). השוק פועל בלילה, ותוכלו למצוא בו מגוון רחב של מוצרים (כולל במחירים אטרקטיביים), מסעדות, בתי קפה ואפילו פאבים.

אטרקציה מעניינת נוספת היא שייט לילי, המאפשר צפייה בכמות מרשימה של גחליליות מוארות, היוצרות חוויה ויזואלית של ממש. עקב העובדה שאטרקציות אלה נעשות בלילה, ברור שהביקור באמפווה מומלץ שייערך יותר מיום אחד.

כמו כן, באמפווה ניתן לשוט באגם ובו עשרות קופים שוחים, ממש סביב המטיילים (באזור Klong Khon), לבקר בחוות צדפות או לצפות בפלא של "שוק הרכבת" – שוק שמתקפל כל אימת שעוברת באזור שלו הרכבת, וחוזר לאחר מכן לפעול תוך פרק זמן קצר במיוחד.

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):