קוטאו

קוטאו, "אי הצבים", ממוקם כ-40 קילומטרים צפונית לקופנגן. בעבר הוא שימש כמתקן כליאה לאסירים פוליטיים, אלא שכיום המטרה שלו שונה בתכלית: זהו אי תיירותי שבו לא תמצאו יותר מדי אטרקציות, אבל בכוחה של האטרקציה המרכזית שבו למשוך אליו אינספור מטיילים מדי שנה – קוטאו הוא אחד היעדים המבוקשים בתאילנד לצלילות, פועל יוצא של מים צלולים במיוחד ומגוון תת-ימי מרשים במיוחד של בעלי חיים ואלמוגים. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על האי שבשנים האחרונות נכנס לתוכניות הטיול של לא מעט ישראלים.

מזג אוויר ומתי לטייל

עונת הטיולים באיים במזרח היא בין אמצע דצמבר לסוף יולי, כאשר הזמן הכי טוב לטיול בקוטאו מבחינת מזג האויר הוא בפברואר-אפריל, כשיש פחות גשם ויותר שעות שמש יחסית לשאר החודשים.
הזמן הכי גרוע לביקור בקוטאו הוא סביב אוקטובר-נובמבר כי אז כמויות הגשמים הם הגדולות ביותר בשנה.

טמפ' מקסימום בשעות היום 29-32 מעלות (הכי חם באפריל-מאי, הכי "קר" בנובמבר-פברואר), טמפ' מינימום בלילה 22-25 מעלות.
טמפ' מים ממוצעת 29 מעלות.
גשמים: פברואר הוא החודש עם מעט מאוד גשם, בשאר השנה הכמות גדולה יותר, והשיא באוקטובר-נובמבר.

למידע נוסף: מזג אוויר בתאילנד >>

חזרה לתחילת הדף

דרכי הגעה אל קוטאו

באי קוטאו הקטן אין שדה תעופה, הדרך היחידה להגיע אליו היא במעבורת.
ישנן שתי חברות המפעילות מעבורות מהירות אל קוטאו, לא ממש משנה עם מי תסעו, השירות דומה מאוד.
רוב המטיילים מגיעים מקוסמוי/קופנגן, בודדים מגיעים דרך צומפון.

המעבורות המהירות המחברות את קוסמוי – קופנגן – קוטאו נקראות Seatran Discovery ו-Lomprayah.
זמן נסיעה מקופנגן לקוטאו עומד על כ-90 דקות, המחיר 400 באט.

זמני יציאה/הגעה של סיטרן דיסקברי:
קוסמוי –> קופנגן –> קוטאו: 8:00 –> 8:30 –> 10:00 ; 13:30 –> 14:00 –> 15:30
קוטאו –> קופנגן –> קוסמוי: 9:30 –> 11:00 –> 11:30 ; 15:00 –> 16:30 –> 17:00

זמני יציאה/הגעה של לומפריה:
קוסמוי –> קופנגן –> קוטאו: 8:00 –> 8:20 –> 9:30 ; 12:30 –> 12:50 –> 14:00
קוטאו –> קופנגן –> קוסמוי: 9:30 –> 10:30 –> 11:20 ; 15:00 –> 16:00 –> 16:40

הערה: חשוב לוודא את זמני המעבורות כשמגיעים לתאילנד, הנתונים שכאן התקבלו מהחברות אך הן עשויות לשנות את השעות ללא הודעה מוקדמת.

הסבר מפורט על כל המעבורות לקופנגן כולל זמני הפלגות בכתבה דרכי הגעה לאיי תאילנד >>
מידע והמלצות לטיסה לקוסמוי בכתבה טיסות פנימיות בתאילנד >>

חזרה לתחילת הדף

התמצאות בקוטאו

קוטאו הוא אי קטן, אשר צורתו מזכירה, מעל הכול, צב (Tao, בשפה התאית. הסיבה השניה בגינה האי זכה לשם הזה היא שבעבר היו חופיו מלאים באמת ובתמים בצבים). האי, הממוקם בחלקו המזרחי של מפרץ תאילנד בין צ'ומפון (Chumphon) לסוראטאני (Surat Thani), משתרע על פני שטח של לא יותר מאשר 21 קילומטר רבוע – שבעה קילומטרים לאורך ושלושה לרוחב. מספר התושבים בו מצומצם במיוחד ונע סביב 750 תושבים בלבד. לשם השוואה, מספר התיירים המגיע אליו מדי שנה עולה על 100 אלף, כך שברור שסביר יותר להניח שתיתקלו בשהותכם שם בתיירים אחרים, או לכל הפחות בנותני שירותים בתחום התיירות, ולא בתושבי המקום.

בעיקרו של דבר, כביש מרכזי אחד חוצה את האי, מדרום לצפון, ממנו יוצאים כבישים מסועפים קצרים יותר. מרכז ההתיישבות באי הוא הכפר Mae Hat, במערב האי, גם אם ברור שהתיירים מוצאים את מקומם בעיקר בחופים סיירי וצ'אלוק.

המזח בקוטאו
מזח אחד בלבד משמש כשער הכניסה והיציאה אל האי, והוא ממוקם בחלקו הדרומי. ממנו יוצאות המעבורות השונות אל האי קופנגן בואכה האי קוסמוי וסורטאני (ביבשת) , או לחילופין אל עיירת החוף צ'ומפון צפונית לאי.

החוף המרכזי – חוף סיירי Sairee
החוף המרכזי באי, בו תמצאו את מירב מקומות הלינה, המסעדות, סוכנויות הנסיעות ומרכזי הצלילה הוא חוף סיירי, במרחק של כעשר דקות הליכה מהכפר מאה-האט. חוף זה משתרע על פני 1.7 קילומטרים, ולמרבית אורכו נמצאת הטיילת של האי. החוף כולל, מעבר לכך, סלע זיכרון של המלך ראמה החמישי, מקדש קטן ועוד.

חוף צ'אלוק Chalok
אם אתם מעוניינים בחוף מעט שקט יותר תוכלו לנפוש בחוף צ'אלוק, הממוקם בדרום האי, ביום בהיר תוכלו לראות ממנו את קופנגן. למרות המיעוט היחסי של תיירים, תמצאו גם בו מגוון שירותים שכל תייר נדרש להם.

חופים נוספים
יתר החופים מתוירים הרבה פחות, ורוב התיירים מגיעים אליהם רק במסגרת ביקור קצר, או כחלק מטיול מקיף יותר באזור האי. בין השאר, נדגיש את חופי Sai Nuan, June Juea, Ao Leuz ו-Jeda Gang, אשר הנגישות אליהם בעייתית הרבה יותר מאשר השניים הראשונים. לצד אלה, עומדים מספר מפרצים, בכל אחד מהם מקומות הארחה בודדים ומעט מאוד תיירים.

חזרה לתחילת הדף

תחבורה ברחבי האי

התחבורה בקוטאו נוטה להיות בעייתית. חלק מהכבישים משובשים או משופעים מאד, ולכן הם מהווים אתגר גם לנהגים מיומנים. כמו כן, בתקופות הגשומות עלולים מקטעים מסוימים מהכבישים להיסגר לחלוטין.

מוניות
התנועה באי נעשית לרוב עם תחבורה ציבורית. נהגי מוניות בו יציעו נסיעות בסכומים של 200-300 באט, סכום שהיה סביר אלמלא היה מדובר בכבישים קצרים במיוחד, מה שהופך את ההצעה ללא אטרקטיבית, ויש שיגידו גם סחטנית. אם אתם עושים זאת, הקפידו לסגור על מחיר לפני תחילת הנסיעה, מה שיקטין את הסיכויים למעשי עוקץ שנהגי מוניות בתאילנד ידועים בהם.

אופנוע שכור
אפשר להשכיר אופנועים בסכום של כ-200 באט ליום במגוון חופים ברחבי קוטאו. הסכנה העיקרית כאן היא שכבישי העפר, הפזורים לכל אורך האי, רחוקים מלהיות בטוחים. כמו כן, חלק מהמשכירים, החוששים מנזקים שייגרמו לכלי הרכב שלהם עקב נהגים שאינם זהירים (או אפילו שיכורים), עלולים לבקש את הדרכון כפיקדון – מומלץ להימנע מכך בכל מקרה. הדברים אמורים גם בכל הנוגע להשכרת טרקטורונים, שלמימד הסכנה מוסיפים גם תג מחיר גבוה יחסית – צפו למחירים של מעל ל-500 באט ליום.

כל ההזהרות שכבר ציינו בכתבות אחרות בנוגע לנהיגה ללא ביטוח עם אופנוע בתאילנד והעוקצים הנפוצים של דרישות תשלום שונות עבור תקלות או שריטות תקף גם כאן, אם כי באופן מתון יותר.

אופניים
דרך נוחה וזולה להתנייד באי היא באמצעות השכרה של אופניים או אפילו קורקינט, במחיר של כמה עשרות באטים ליום. נדרש משנה זהירות גם כאן לגבי עוקצים ודרישת תשלום עבור נזקים שלא באמת נגרמו על ידי הרוכב. ניתן להימנע מכך, כמו במקומות אחרים בתאילנד, באמצעות צילום כלי התחבורה טרם ההשכרה. ניתן בהחלט לבלות בראש שקט יותר כששוכרים דרך המלון או הגסט האוס בו משתכנים.

סירות
האפשרות האחרונה, המתאימה בייחוד לאלה המעוניינים להגיע לחופים המבודדים יותר, היא באמצעות סירות ארוכות זנב. המחיר נע בטווח שבין 100 לכ-2,000 באט, בהתאם למשך השיט.

חזרה לתחילת הדף

צלילה ושנרקול

התנאים בקוטאו, כאמור, אידיאליים לצלילה. למעשה, כמעט בכל חודשי השנה, למעט באוקטובר/נובמבר, הראות במים מצוינת, ועומדת בממוצע על 15-20 מטרים (לשם השוואה, בנובמבר הראות עומדת על חמישה מטרים בלבד). תנאים אלה הביאו למספר הולך וגובר של מועדוני צלילה הפועלים באי והמציעים פעילויות מכל סוג.

למידע מורחב ראו את הכתבה שלנו צלילות בקוטאו >>

שנורקלים
אלה שזמנם קצר, או שמעוניין רק "לטעום" מהעושר התת מימי, יכולים להשכיר שנורקל, בסכום סמלי, בעיקר בחופים המתוירים יחסית. האי מציע לא מעט אזורים בהם שנרקול מומלץ, ובכלל זה חוף הכרישים Shark Bay (שימו לב שלא תמצאו בו כרישים גדולים) וכן החופים Mango, Freedom, Laem ו-Hin Wong. החסרון העיקרי הוא כאמור התחבורה למקומות השווים שהיא פחות זמינה ויקרה יחסית.

צלילת היכרות Discovery Fun Dive
אפשרות מומלצת הרבה יותר, אם כי גם הרבה יותר יקרה, למי שאין לו רשיון צלילה, היא לעשות צלילת ניסיון. הגיעו לאחד ממועדוני הצלילה הגדולים בבוקר ותוכלו להצטרף לסירת צוללנים היוצאת לאחד מאתרי הצלילה, ולצלול עם מדריך צמוד צלילה אחת במחיר של סביב 2000 באט או שתי צלילות במחיר של כ-2700 באט. כל זאת לאחר הדרכה בסיסית ותרגול בבריכה או בים במים רדודים. היתרון הגדול הוא שניתן לחוות צלילה בעומק משמעותי (עד 12 מטר) ולמשך זמן של כ-30-40 דקות לכל צלילה באתרי צלילה/שוניות אלמוגים יפות. לשם השוואה, באילת צלילה דומה למי שלא עשו קורס צלילה תהיה לעומק של 6 מטרים בלבד במשך כ-20-25 דקות במחיר של כ-250 ש"ח לצלילה אחד.

צלילות לבעלי רישיון
אם אתם רוצים לצלול בקוטאו, אל תשכחו לקחת אתכם את כרטיס הצוללן ועדיף גם את ספר הצלילות שלכם. בניגוד לדברים אחרים בתאילנד בהם נדמה שהמקומיים מחפפים או מעלימים עין, מועדוני הצלילה לא יתנו לכם שירות וציוד ללא הוכחה מוכרת ורשמית לדרגת הצוללן שלכם.

בצלילה בודדת המיועדת לבעלי רישיון צפו למחיר של כ-1,000 באט, ואם תצללו במשך מספר ימים עם אותו המועדות תקבלו הנחות (כל יום תשלמו 100 באט פחות).

קורס צלילה
המעוניינים בחוויה מאתגרת מעט יותר, יכולים לבחור בקורס צלילה מקיף (מקביל ל-2 כוכבים אצלנו) במחיר של כ-10,000 באט, זול במיוחד ביחס לאלטרנטיבות בארץ. את הצלילות נהוג לבצע באתרים מרשימים ועמוקים במיוחד, דוגמת Chumphon Pinkel, Sail Rock, White Rock, אי הכרישים ועוד. בהחלט יתרון יחסית לאתרי הצלילה בארץ.

שימו לב שבמחיר הקורס יש לשקלל גם את הלינה, חשוב לדעת שרוב המועדונים מציעים לינה מסובסדת במחיר של 200-300 באט בלבד לגסטהאוס פשוט במקום קרוב ונגיש כך שכדאי לנצל זאת.

באי יש למעלה מ-40 חברות צלילה. מומלץ מאד לבחור בבתי ספר שמציעים "כיתות" קטנות יחסית, לוודא שהציוד במצב תקין ולזכור שבמקרה של קורס צלילה, לא תמיד הבחירה בהצעה הזולה ביותר היא המשתלמת.
חשוב שתדעו שרוב המועדונים הם שלוחות של החברות הבינ"ל PADI ו-SDI ומנוהלים ע"י זרים – בעיקר אירופאים – כך שרמת הקורסים גבוהה, כמו גם רמת הציוד והבטיחות.

כמובן שעליכם לתת את הדעת ששפת ההדרכה היא באנגלית, ותאמינו או לא – בחלק מהמקרים ניתנת גם בעברית. דוגמאות לכך הן מועדון הצלילה Crystal Dive ומועדון Bans Diving Resort.

חזרה לתחילת הדף

אטרקציות

מה כדאי לראות ועשות באי קוטאו מעבר לצלילה/שנורקלינג?

נקודות תצפית

בקוטאו תוכלו למצוא מספר נקודות תצפית נאות, המשקיפות על הסביבה המרשימה של האי. בין השאר, מדובר כאן על John Suwan Mountain בדרום האי, Fraggle Rock בצפון ומספר נקודות תצפית במרכז.

הנקודה המרשימה ביותר לתצפית נמצאת דווקא באי הקטנטן הסמוך Koh Nang Yuan, המהווה למעשה חלק מקוטאו. ההגעה לתצפית כרוכה בטיפוס של כחצי שעה, חלקו במדרגות עץ, אשר אינו פשוט לכל האנשים – בייחוד כשמזג האוויר חם ולח. למרות זאת, למסיימים את הטיפוס מובטחת תצפית מרהיבה, שלא נופלת בהרבה, בעיני רבים, מנקודת התצפית המפורסמת של קופיפי.

סקי מים

אם חשקה נפשכם בספורט מים אחר, תוכלו לנסות סקי מים. אתר מרכזי לספורט זה הוא מפרץ טאנוטה (Tanote), בו מספר חברות שמאפשרות להתנסות בחוויה הזו. העלות משתנה, כאשר מחיר סביר, כולל כל ההדרכה הנדרשת, עומד על כ-600 באט.

טיולי הפלגות

אפשרות אחרת לחוות את היופי של קוטאו היא לצאת לטיולי הפלגה, סביב האי, הכוללים עצירה במקומות המרשימים ביותר בו. טיול שכזה נע לרוב בין 750 ל-1,000 באט, כאשר המחיר כולל, כמיטב המסורת בתאילנד, גם אוכל ושתיה, המוגשים על גבי הסירה.

המעוניינים לבקר בחוף שקט ורומנטי, יכולים לקחת סירה ל-Koh Nang Yuan, וליהנות מהחוף הרגוע והנוף המרהיב, למשך מספר שעות. אם לוקחים טיולי הפלגה, מומלץ לוודא שהם כוללים הגעה לחוף זה הנחשב, אולי מלבד הצלילה, לגולת הכותרת של קוטאו כולה. קחו בחשבון שחלק מהטיולים מבוססים על ביקור קצר יחסית באי, כך שאם אתם מעוניינים להספיק את נקודת התצפית, אך גם זמן מספיק למנוחה, לשחייה או לשנרקול בחופים, אתם עלולים להיתקל בבעיה. ואגב, אחד הדברים היפים במימי החופים האלה הוא שגם בעומקים קטנים מאד, בקרבת החוף, תוכלו לראות הרבה מאד דגים צבעוניים ומיוחדים.

חזרה לתחילת הדף

לינה

בקוטאו ניתן למצוא לא מעט מקומות לינה, כאשר עיקר הלינה היא בבקתות הארחה וריזורטים: לא תמצאו כאן בתי מלון של עשרות או מאות חדרים, ונדיר שתמצאו גם מלונות בדרגת ארבעה או חמישה כוכבים. מכיוון שמדובר באי קטן ומעט בעייתי מבחינת נגישות, הרי שכאשר מגיעים אליו בתקופות התיירות העמוסות, כדאי בהחלט להזמין מקום מראש, ובכך למנוע אי נעימות ושעות ארוכות של חיפושים. עיקר אפשרויות הלינה, כאמור, הן בחופים Sairee, Chalok והחוף הסמוך ל-Mae Haad.

מחירי הלינה משתנים בהתאם לדרגת הפאר של האירוח והאיבזור, כאשר מקום לינה פשוט יתחיל לרוב מ-300 באט, בעוד שבמקומות יוקרתיים יותר המחיר נע בין 1,500 באט ועד אלפים רבים. כאמור, מרבית בתי הספר לצלילה מציעים ריזורט צמוד, אשר ניתן בו לקבל הנחה במחיר הלינה כאשר לוקחים קורס.

** אל תחכו לרגע האחרון **
המלונות הכי שווים באי קוטאו
במחיר הכי נמוך
מנוע חיפוש והשוואת מחירים
<< לחצו כאן וחיסכו זמן וכסף >>

לפניכם מספר המלצות למקומות לינה בקוטאו:

 • Chalisa Villas – מקום שקט, במיקום אטרקטיבי ונגיש. החדרים נוחים ונקיים, והשירות מצוין.
 • PD Resort – מנוהל על ידי משפחה תאילנדית חמה, ממש על קו המים. החדרים ישנים, אבל מעוצבים בטוב טעם, והארוחות טובות מאד.
 • Sairee Beach Hut Resort – בונגלוס במחירים סבירים. ניתן לבחור בין מגוון רחב של חדרים. השירות ראוי לציון.
 • Jamahkiri Resort & Spa – מלון חמישה כוכבים, הממוקם על צלע הר ומציע נוף מרהיב של האי. עיצוב מרשים וחדרים מפוארים.
 • Saithong Resort – ריזורט מבודד, ברצועת החוף Sai Nuam. החדרים, על אף שכוללים מאוורר ולא מזגן, נוחים, וכוללים מרפסת וערסל. אוכל טעים.
 • Sunshine Resort – בחוף Chalok. חדרים זולים במיוחד, המציעים מיטה כפולה ומאוורר. בחלק מהבקתות אין שקעי חשמל.

חזרה לתחילת הדף

טיפים נוספים

כמה זמן להקדיש לקוטאו?
בעיקרו של דבר, התשובה לשאלה הזו תלויה במטרת הביקור שלכם באי. עיקר הפעילות באי היא צלילה, כך שמספר הצלילות או משך הקורס בו אתם מעוניינים הוא שצריך לקבוע את משך הטיול. לפרק זמן זה ניתן להוסיף מספר ימים למנוחה. לעומת זאת, אלא שמעוניינים רק לטעום קצת מהאי, לשנרקל (או לעשות צלילה בודדת) ולבקר ב-Koh Nang Yuan, יכולים לקחת טיול יום לאזור מקוסמוי או להגיע אליו עצמאית וללון בו יומיים- שלושה (מומלץ הרבה יותר מאשר טיול יומי). כמובן שיש אנשים המתאהבים באי, ומעבירים בו מספר ימים מהנים ביותר, אפילו מבלי לצלול.

ככלל, דומה שהאי מתאים בעיקר לצוללנים או לזוגות המחפשים שקט, ופחות לצעירים שמחפשים איים תוססים נוסח קופנגן או פוקט.

טיפ: בימים שמיד אחרי מסיבת הפול מון בקופנגן, כמות החבר'ה הצעירים בקוטאו עולה ואיתם גם משתדרגת האווירה, המסיבות ובכלל השהיה באי.

חיי לילה ומסיבות חוף
קוטאו הוא אי רגוע באופן יחסי, כך שעיקר הבילוי של המבקרים בו נעשה במסעדות ובמספר מועדונים מצומצם. ישנן כמה מועדונים/בארים הפזורים בלב הפועם של קוטאו, הלא הוא חוף סיירי, ומציעים מוסיקה, אלכוהול, הופעות לוליינות ואש ואשר פעילויות שמטרתם למשוך את התיירים בדומה למסיבות החוף בחוף הדרין בקופנגן (בלילות בהם לא מתקיימת מסיבת ירח כלשהי).

אם לא צפיתם במופע דראג קווין באחד היעדים האחרים של בנגקוק, תוכלו לעשות זאת בפאב Queens Cabaret, בו נערך מופע שכזה מדי ערב בעשר: אל תצפו, כמובן, למופעים מושקעים ומפוארים נוסח Simon Cabaret בפוקט. המופע אינו כרוך בתשלום, אלא שכניסה למקום מותנית בהזמנת שתייה אלכוהולית, בתשלום מעט גבוה יותר מהנהוג בסביבה.

קניות
בקוטאו אין דבר כזה שופינג, בשביל זה יש את בנגקוק, צ'אנג מאי וחלק מהאיים האחרים. עם זאת, האי בהחלט מספק את מה שנדרשים לו, לרבות סופרמרקטים, חנויות מזכרות, וכמובן – חנויות המציעות ציוד צלילה מכל סוג. בתאילנד, כמו תאילנד, מומלץ תמיד להתמקח.

מסעדות
רוב מקומות הבילוי כמו גם המסעדות ממוקמים בטיילת של חוף סיירי ובסביבתה הקרובה. בחלקן תוכלו ליהנות בערבים ממוסיקה צעירה ולעיתים גם מוסיקה חיה, הכי טוב פשוט ללכת לאורך הטיילת ולהכנס למקום שנראה ונשמע מתאים לכם.
המסעדות מציעות בעיקר אוכל מקומי (מאכלי ים מהווים התמחות מרכזית), אך יש ייצוג הולם גם למטבחים אחרים. טווח המחירים רחב מאד, אבל הם בהחלט נוטים להיות סבירים יחסית לאיים אחרים.
הנה מספר מסעדות מומלצות בקוטאו:

 • A Taste of Home – בניגוד לקונוטציה שעשוייה לעלות אצלכם משמה, המסעדה לא מגישה אוכל ישראלי, כי אם מאכלים ביתיים. המנות גדולות, והאווירה נעימה מאד.
 • Le Petit Palace – מסעדה מוערכת מאד, המתמחה באוכל צרפתי על סוגיו. מציעה ארוחות מכל הסוגים.
 • Na Na – מסעדה מקומית פשוטה, המצליחה לשלב בין מנות טעימות למחירים זולים.
 • Fitness Cafe – טרנד האוכל הבריא מגיע גם לקוטאו, עם מסעדה המציעה הרבה מנות בריאות, צמחוניות, אורגניות וטבעוניות.
 • Safety Stop Pub – פאב אנגלי, עם מגוון רחב של אלכוהול. מקום נחמד לצפיה במשחקי ספורט.
 • Thaita Italian Resteraunt – המסעדה האיטלקית הנחשבת לטובה ביותר בקוטאו, עם מנות טעימות מאד ויחס אדיב במיוחד.
 • Taco Shack Resteraunt – מסעדת טאקו אהובה מאד, עם אוכל פשוט וטעים.

האם קוטאו הוא המקום הטוב ביותר לצלילות בתאילנד?
לא, ישנם כמה אתרי צלילות טובים יותר. יחד עם זאת חווית הצלילות בקוטאו היא טובה מאוד ומובטחת לכם הנאה רבה, בין אם אתם צוללנים מנוסים ובין אם אתם מתחילים.
קרבתו של האי אל האיים התיירותיים קופנגן וקוסמוי שדרגו את הפופולריות שלו בקר תיירים וצוללנים כאחד.

מידע נוסף על איי תאילנד באתר טרוול זון

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):