צ'יאנג ראי ומשולש הזהב

בגבול הצפוני של תאילנד, מרחק של כ-700 קילומטרים מעיר הבירה בנגקוק, נמצא מחוז צ'אנג ראי Chiang Rai. אזור זה נחשב למיוחד בכל קנה מידה, ובו ניתן לבקר באטרקציות תיירותיות מכל סוג. את מירב תשומת הלב מקבל משולש הזהב, אך הרשימה לא מסתכמת בו.

לא מעט ישראלים מדלגים על אזור צ'אנג ראי, אלא אם התוכנית שלהם היא להגיע דרכו לאחת המדינות הנמצאות צפונית לתאילנד (לאוס או בורמה). האם כדאי להקדיש למחוז תשומת לב גדולה יותר מזו? כדי שתוכלו להגיע להחלטה הזו, אתם צריכים לדעת את כל מה שנדרש על האזור. כל המידע בכתבה הבאה.

תחבורה והתמצאות

צ'אנג ראי, המחוז החשוב בקצה הצפון-מזרחי של תאילנד, הוא נקודת המוצא העיקרית של אלה המגיעים לביקור באזור זה. הוא כולל מספר נקודות מרכזיות: העיר צ'אנג ראי, העירייה צ'אנג קונג (Chaing Khong), המהווה שער הכניסה ללאוס, העיר ההיסטורית צ'אנג סיאן (Chiang Saen) וכן העיירה תאתון Tha Ton. בשטח לא מעט כפרים, חלקם שבטיים, אשר מגיעים אליהם לא פעם במסגרת הביקור באזור.

משולש הזהב הוא משולש הגבולות שבין שלוש מדינות: תאילנד, לאוס ומיאנמר (בורמה), ושמו הוא זכר לאותם ימים בהם הפעילות העיקרית בו הייתה סחר באופיום, על כמויות הכסף האדירות שבכך.

האזור שופע בטבע, הרים ושני נהרות חשובים: נהר המקונג (Mekong), המהווה את הגבול הטבעי בין המדינות שהוזכרו, וכן נהר הקוק (Kok) העובר מהעיירה תאתון בקצה הצפוני של תאילנד (בסמוך לגבול עם בורמה) אל צ'יאנג ראי במרכז המחוז ומשם ממשיך לצפון-מזרח עד לחיבור על נהר המקונג סזמוך למשולש הזהב.

תחבורה אל צ'יאנג ראי

אל העיר צ'יאנג ראי ניתן להגיע בטיסה או ברכבת/אוטובוס.

טיסה
שדה התעופה של צ'אנג ראי, Chiang Rai International Airport (CEI), ממוקם במרחק של כ-9 קילומטרים ממרכז העיר. הטיסות לשדה תעופה זה הן של החברות Thai Airways (לבנגקוק BKK), Air Asia, Nok Air (לבנגקוק DMK). חלק מהטיסות סדירות לכל אורך השנה, בעוד אחרות יוצאות רק במועדים בהם הביקוש גבוה באופן יחסי (בעיקר החודשים ינואר עד מרץ). טווח המחירים רחב מאד, ונע בין כ-1,400 באט עד לכ- 5,000 באט. משך הטיסה כשעה ועשרים דקות.
משדה התעופה ניתן להגיע למרכז העיר במספר דרכים. הנוחה שבהן היא באמצעות מונית, אשר מחירה עומד על כ-200 באט.

אם אתם מתכננים לטייל באזור זה של תאילנד, אפשר בהחלט לקחת טיסה ישירות לצ'יאנג ראי, לטייל בסביבתה ומשם לרדת דרום-מערבה לצ'יאנג מאי. האפשרות השניה היא להגיע קודם לצ'יאנג מאי ומשם לטייל לכיוון צ'יאנג ראי ומשולש הזהב. בחרו במה שיותר מתאים למסלול הטיול שלכם.

מידע נוסף באתר טרוול זון: טיסות פנימיות בתאילנד >>

אוטובוסים
לצ'אנג ראי ניתן להגיע גם באמצעות אוטובוסים, העוצרים באחת משתי התחנות המרכזיות שבעיר.

התחנה המרכזית הישנה (Bus Terminal 1) משמשת בעיקר לחיבורה של העיר עם עיירות סמוכות במחוז צ'אנג ראי, דוגמת צ'אנג קונג או מאי סאי (Mae Sae), כמו גם לצ'אנג מאי.
הנסיעה היא במספר סוגי אוטובוסים: מצ'אנג מאי, למשל, ניתן להגיע באוטובוסים של GreenBus (אתר), כולם ממוזגים, שמחירם נע בין 170 ל-260 באט. תדירות האוטובוסים גבוהה יחסית, ומשך הנסיעה כשלוש שעות. אוטובוסים לא ממוזגים, היוצאים מדי שעה או שעתיים, יהיו זולים הרבה יותר: המחיר עבור נסיעה של כמעט ארבע שעות הוא כ-60 באט.
מצ'אנג מאי ניתן להגיע גם באוטובוסים פרטיים או בוואנים – המחיר, כמובן, גבוה יותר.

התחנה המרכזית החדשה (Bus Terminal 2) ממוקמת שבעה קילומטרים דרומית למרכז העיר, ומקשרת בין צ'אנג ראי ליתר האזורים בתאילנד – אוטובוסים מצ'אנג מאי עוצרים גם בה.
המעוניינים לעשות את הנסיעה באוטובוס מבנגקוק, צריכים להתכונן למסע של כ-12 שעות. גם כאן, הבחירה היא בין אוטובוס במחלקה ראשונה (VIP) או שניה.
אוטובוס ה-VIP בנסיעת הלילה מבנגקוק (תחנת Mo Chit) לצ'יאנג ראי יוצא מדי יום ב-20:00, ומחירו 904 באט.
אוטובוס מחלקה שניה מבנגקוק לתחנה המרכזית בצ'אנג ראי יוצא פעמיים ביום, 7:50 ו-21:30, כשמחיר הנסיעה 581 באט, או לחילופין ב-20:30 (448 באט).
כמובן שישנם אוטובוסים מקבילים בכיוון הפוך, אולם כנראה שלא תרצו לנסוע באוטובוס ישירות מצ'יאנג ראי לבנגקוק, אלא לעבור קודם דרך צ'יאנג מאי (ראו בפסקה הקודמת).

מידע מעודכן על קווים אלה ונוספים: אוטובוסים בצפון תאילנד.
הערה: בבנגקוק תוכלו בקלות ובמחיר זול להזמין אוטובוס שנוסע צפונה לציאנג מאי במרכז למטייל (ליד רחוב קוואסאן). משם תוכלו להמשיך עצצמאית לציאנג ראי.

רכבת + אוטובוס
חשוב להדגיש שאין תחנת רכבת בצ'אנג ראי. עם זאת, בבנגקוק ניתן לרכוש כרטיסים משולבים לנסיעה ברכבת עד לצ'אנג מאי, ומשם אוטובוס עושה את הדרך לצ'אנג ראי. במקרה הזה, משך המסע יהיה ארוך עוד יותר.
רכבות יוצאות מבנגקוק במספר קווים: 9, 109, 1, 13 ו-51. המחיר נע בין כ-400 ל-1,450 באט (במחלקה ראשונה או שניה, לא לקחת מחלקה שלישית). משך הנסיעה בין 12 ל-15 שעות, בהתאם למספר העצירות. נסיעת ההמשך היא באוטובוס, בהתאם ללוח הזמנים בשעת ההגעה.
הערה: אין ממש יתרון לרכבת על פני אוטובוס בנסיעת יום, והיא לא מהווה אמצעי תחבורה נפוץ בקרב המטיילים הישראלים בתאילנד. בנסיעת לילה יש יתרון לרכבת במחלקה הראשונה כי יותר נוח לישון בקרון שינה ברכבת מאשר במושב באוטובוס (אפילו כשאפשר להטות את המשענת), החסרון הוא המחיר הגבוה של קווים אלו יחסית לאוטובוס VIP.
מידע נוסף: האתר הרשמי של שירות הרכבות בתאילנד

תחבורה בצ'אנג ראי

ההתניידות בצ'אנג ראי עצמה אפשרית במספר אופנים. מרבית התיירים בוחרים לעשות זאת באמצעות טוק טוקים או טנדרי פיק אפ, אשר לא קשה למצוא בעיר. אפשרויות אחרות, נוחות מעט פחות, הן אוטובוסים או מוניות. בכל מקרה, נסיעות בצ'אנג ראי אינן נחשבות ליקרות, ומחירן עומד לרוב על כמה מאות באטים. כשמגיעים למרכז העיר, ניתן לחקור את המקומות החשובים ביותר בה ברגל.

אפשרות אחרת להכיר את מחוז צ'אנג ראי, ובעיקר מקומות מרוחקים בו, היא באמצעות השכרת אופנוע או מכונית. אנחנו לא ממליצים על אפשרות זו כי הנסיעה בצפון תאילנד עלולה להיות מסוכנת, ולא מעט תאונות דרכים קטלניות מתרחשות באזור זה מדי שנה. כמו כן, השילוט בדרכים שאינן ראשיות הוא בתאילנדית בלבד והסיכוי להתבלבל גבוה ביותר.
חשוב להדגיש שמרבית התיירים בוחרים לבקר באזורים הסמוכים לצ'אנג ראי באמצעות סיורים מאורגנים היוצאים ממנה, כפי שתראו בהמשך.
למטיילים במשפחה או קבוצה שיכולים להרשות לעצמם טיול פרטי (יקר יותר) מומלץ לקחת מדריך שהוא גם נהג עם רכב, ולבנות איתו מסלול של יומיים-שלושה בסביבה.

חזרה לתחילת הדף

לינה בצ'אנג ראי

בצ'אנג ראי ניתן למצוא מקומות לינה נוחים, במחירים זולים יחסית. מן הצד השני, גם אם זהו לא המקום בו תוכלו להתפנק בחופים פרטיים, בהחלט קיימים בנמצא גם מלונות מפוארים. כלל הברזל כאן הוא שבמרכז צ'אנג ראי האפורה יחסית יהיו המלונות הזולים יותר, בעוד בקצוותיה, הסמוכים לנהרות, יהיו אלה המפוארים יותר.

מנוע חיפוש להשוואת מחירי מלונות בצ'יאנג ראי >>
בידקו את המלונות הפופולריים והזמינו במחיר הכי נמוך ברשת >>

להלן מספר המלצות לינה בצ'אנג ראי בהתאם לתקציבים השונים:

גסטהאוסים

 • Baan Norn Plearn Guesthouse – מכיל 14 חדרים נוחים ונקיים, ארוחת בוקר סבירה ואינטרנט אלחוטי בחינם. ניתן להשכיר במקום אופניים ואופנועים.
 • Golden Triangle Inn – גסטהאוס המציע חדרים מרווחים, בסמוך מאד למרכז העיר. חלק מהחדרים רועשים במקצת.
 • Jitaree Guest House – חדרים פשוטים, מצוידים במאוור או במזגן, במחיר של כ-200 באט.
 • Chat House – חדרים זולים (כולל אינטרנט אלחוטי) ושירות אדיב.

מלונות וריזורטים

 • Le Meridian Chiang Rai Resort – מלון חמישה כוכבים, הנחשב לאחד הטובים בצפון. חדרים גדולים ונוחים במיוחד ובריכה מפנקת. ממוקם מעט מחוץ לעיר.
 • La Luna – מלון ובו חדרים מאובזרים היטב, ובריכת שחיה גדולה. אווירה רגועה, בעיקר אודות למיקום המלון, בין גנים מוריקים.
 • Pa Sak Tong – מלון מפואר ואיכותי מאד, הכולל בריכה חיצונית, מכון ספא וחדרים על הנהר.
 • Wangcome Hotel – מלון ותיק ביותר, שעבר לאחרונה שדרוג. הארוחות טעונות שיפור.

חזרה לתחילת הדף

אטרקציות ופעילויות

בעיר צ'אנג ראי מספר מקדשים, לא תמצאו כאן עושר כמו בצ'אנג מאי, וגם לא משהו שלא תראו במקדשים אחרים בתאילנד. ובכל זאת, מספר מקדשים מצליחים להתבלט בנוף של צ'אנג ראי:
Wat Klong Wiang, שהוקם ב-1432, רחוק מלהיות מתויר, אך הוא יפה, וכולל פסלים צבעוניים.
מקדש חשוב נוסף הוא Wat Phra Kaeo, אשר מכיל בתוכו העתק דומה מאד של בודהה האמרלד – אחד הסמלים הדתיים החשובים בתאילנד (הפסל המקורי נמצא במקדש בעל שם זהה בבנגקוק, בתחומי ארמון המלך).
ביניהם ממוקם מקדש Wat Phra Sing וגם בו העתק של פסל בודהה חשוב (המקורי הועבר לצ'יאנג מאי).

אם אתם מחפשים מקדשים קצת יותר מיוחדים, השניים הבאים – המנוגדים ביניהם מאד – יוכלו לספק אתכם.

המקדש הלבן Wat Rong Khun

שימו לב: המקדש נפגע ברעידת האדמה ב-5 במאי 2014 ובינתיים סגור למבקרים. עבודות השיפוץ צפויות להמשך כשנתיים ובמהלכן חלק מהמבנים יהיו סגורים לקהל (עודכן לאחרונה במאי 2015 מקור).

מקדש בודהיסטי מיוחד המכונה ע"י הזרים/תיירים The White Temple הוא חגיגת אמנות וארכיטקטורה שאסור לפספס. בניתו החלה ב-1998 על פי תכנון של אמן תאילנדי מוכשר יליד העיר, כך שהוא חדש יחסית בנוף של צ'אנג ראי. למעשה, הצפי הוא שהעבודות עליו יסתיימו רק בעשורים הקרובים. זהו מקדש מרהיב ביופיו אשר גולת הכותרת הוא הגוון הלבן והבוהק שלו, המשתקף היטב באגם שלידו, כשמסביב גן ירוק ומטופח. נסו לתזמן את הביקור במקדש לשעות השקיעה, שם מתווסף למראה גוון אדמומי.

המתחם עצמו כולל מספר מבנים מיוחדים בצבעי לבן וזהב, אינספור פסלים, עיטורים, ציורים ומראות, התורמים לחוויה הויזואלית. מעבר לנושאים המסורתיים שנמצאים בכל מקדש, ניתן למצוא בו לא מעט התייחסויות מודרניות: ציורי הקיר מציגים, שימו לב, חלליות, פלאפונים, נעליים ואפילו דמויות מוכרות (ניאו מהסרט "מאטריקס", אוסמה בין לאדן ועוד). הפסלים מציגים בתוכם נושאים כמו עישון או צריכת אלכוהול, כמה מהמיצגים במקום בהחלט מעוררי השתאות ומחשבה.

המקדש הלבן, ציאנג ראי, צפון תאילנד

המקדש הלבן, ציאנג ראי, צפון תאילנד.
מקור: האתר הרשמי של המקדש (קישור מופיע בהמשך הכתבה).

מתי פתוח? מדי יום, בשעות 6:30-20:00.
כמה עולה? הביקור במקדש אינו כרוך בתשלום.
איך מגיעים? המקדש ממוקם כ-13 קילומטרים דרומית ממרכז העיר, ניתן להגיע למקדש הלבן באופן פשוט יחסית, בתחבורה ציבורית היוצאת מהתחנה המרכזית בצ'אנג ראי. עלות הנסיעה 20 באט, ומשכה כחצי שעה.
הערה: ניתן להגיע למקדש גם במסגרת של טיולים מאורגנים מצ'יאנג מאי. בעבר גם טיולי הג'יפים של טאנה הגיעו אליו, אך שימו לב שלעיתים הם נוטים לדלג על המקדש הלבן פשוט בגלל שהם לא גוזרים קופון על הבאת תיירים למקום..

מידע נוסף: אתר האינטרנט של המקדש הלבן לצערינו בתאית בלבד.
למתעניינים, מידע על האמן היוצר של המתחם (תאילנדי יליד צ'יאנג ראי) בויקיפדיה: Chalermchai Kositpipat

הבית השחור Black House / Black Temple

מתחם מוזר מאד למראה (ויש שיאמרו מפחיד), החושף את המבקרים לסוג חדש של אומנות. מעבר למקדש, ניתן למצוא במקום עשרות ביתנים, העשויים מחומרים שונים. האמן Thawan Duchanee האחראי לכך דאג לאסוף פריטים ביזאריים לא פחות, העשויים מעצמות, קרניים או אפילו עורות של בעלי חיים – זהו לא המקום לחובבי בעלי החיים. תורמת לתחושת המסתורין העובדה שלא קיימים בנמצא הסברים על כל אחד מהפריטים המופיעים בתצוגה. אם אתם מחפשים חוויה שונה, אפשר להגיע.

מתי פתוח? מדי יום, בשעות 9:00-12:00, 13:00-17:00
כמה עולה? הביקור בבית השחור אינו כרוך בתשלום.
איפה ואיך מגיעים? המתחם ממוקם מצפון לעיר. מצ'אנג ראי, יוצא אחת לכ-40 דקות אוטובוס, המגיע למרחק של כחצי קילומטר מהמקום (נוסעים צפונה בכביש הראשי, עוברים את שדה התעופה מצד ימין ואת האוניברסיטה מצד שמאל). שאלו את הנהג או מקומיים היכן צריך לרדת (המתחם נמצא מערבית לכביש – מצד שמאל כשמגיעים מכיוון העיר). משך הנסיעה חצי שעה, ומחירה כ-20 באט בלבד.
מידע נוסף: על האמן והבית השחור | פוסט

כיכר השעון Chiang Rai Clock Tower

מגדל בצבע זהב, במרכזו שעון, הממוקם בנקודה מרכזית בעיר. גם אם ניתן לראות דמיון מסוים בין המגדל הזה לבין המקדש הלבן, שעוצבו על ידי אותו אמן, ברור שכאן התוצאה מרשימה הרבה פחות. בכל זאת, אם אתם נמצאים בצ'אנג ראי, סבירות גבוהה שתיתקלו במבנה המיוחד שהוקם ב-2008 לכבוד המלך. נסו לתזמן את הביקור שלכם לקראת שעה עגולה בערב, אז יש במקום מופע אורקולי, המשלב מוזיקה מקומית. אל תצפו למופע חד פעמי נוסח מזרקת הקסם בברצלונה, ואל תגיעו לצ'אנג ראי במיוחד בשביל זה – אבל אם אתם בסביבה, תוכלו לעצור למספר דקות.

מוזיאון שבטי הערים Hill Tribe Museum

זהו המקום בצ'אנג ראי דרכו ניתן ללמוד הכול השבטים המרכזיים החיים בחלק זה של תאילנד. במוזיאון זה תמצאו תלבושות אותנטיות, כלי עבודה או יצירות אומנות מסוגים שונים, וזאת לצד סרטון קצר. אפשר לבקר, אם כי לא מעט אנשים יטענו כי עדיף פשוט להגיע ולהתרשם מהשבטים עצמם, באחד מכפרי הצפון הכוללים אותם. לא המוזיאון המיוחד ביותר שתמצאו, אבל אם אתם מחפשים חצי שעה להעביר (או מקום להסתתר מהגשם או מהשמש הקופחת) – אפשר להיכנס אליו.
אם אתם מגיעים, תוכלו גם לרכוש חלק מעבודות היד בחנות הנמצאת במוזיאון, במחיר סביר לכל הדעות.

מתי פתוח? בימי שבת וראשון המוזיאון פתוח בין השעות 10:00 ל-18:00. ביתר השבוע, בשעות 8:30-18:00.
כמה עולה? 50 באט לאדם, כולל מים, תה או קפה. ילדים מתחת לגיל 12 נכנסים חינם.
איך להגיע? המוזיאון ממוקם במרכזה של צ'אנג ראי, ברחוב Thanalai מספר 620. ניתן להגיע בטוק טוק או בטנדר פיק אפ.
אתר אינטרנט: מוזיאון שבטי ההרים

גני הנסיכה האם Mae Fah Luang Gardens

גן בוטני, הכולל בתוכו גינות, פרחים ושיחים, בכל גוון שניתן להעלות על הדעת, ואשר ביניהם בריכות מים, מפלים וגשרונים. המתחם כולל ארמון, שנבנה במטרה ליצור במקום נוכחות "מלכותית", שתביא להפסקת גידול האופיום באזור. לא בטוח שזה עבד, אבל המציאות היא שנוצרה כאן אטרקציה תיירותית מעניינת מאד.

הדבר המרשים ביותר כאן הוא הטיפוח: במהלך השנים, זכה המקום במספר פרסי עיצוב מקומיים ובינלאומיים. הבית עצמו הוסב, עם הזמן, למוזיאון, מרשים הרבה פחות מאשר הגנים שמקיפים אותו.
שימו לב שלארמון ניתן להיכנס אך ורק בלבוש צנוע: במידה ולא מגיעים בלבוש כזה, יוענקו בכניסה כיסויים מתאימים.
במתחם פועל בית קפה.

מתי פתוח? מדי יום, בשעות 06:30-18:00. ההגעה מומלצת במיוחד בחודשים נובמבר – ינואר, בהם הפריחה מרשימה עוד יותר.
כמה עולה? מחיר הכניסה, לארמון ולגנים גם יחד, עומד על 90 באט.
איך מגיעים? המתחם ממוקם כ-56 קילומטרים צפונית לצ'אנג ראי. ניתן להגיע באוטובוס או בסיור מאורגן, היוצא מהעיר וכולל בתוכו מספר אטרקציות נוספות.
אתר אינטרנט: גני הנסיכה האם

הפארק הלאומי Lam Nam Kok

אחד האזורים הירוקים בסביבת העיר צ'יאנג ראי, נמצא במרחק של כ-30 קילומטרים דרומית לצ'אנג ראי, נסיעה של כ-40 דקות.

מפל קון קורן Kun Korn
מפל יפה, אשר ההליכה אליו נעשית במסלול בין כשני קילומטרים העובר בג'ונגל – הזהרו לא להחליק. המפל עצמו הוא בגובה של כ-70 מטרים, והוא נופל לבריכות, לא גדולות במיוחד, בהן ניתן לרחוץ. בסמוך למפל מעיינות חמים (בתשלום). שימו לב שבימים גשומים, לא ניתן להגיע למפל עצמו.

מידע נוסף על הפארק באתר הזה

חזרה לתחילת הדף

שווקים, קניות ואוכל

שוק הלילה
צ'אנג ראי נחשבת לאחד המקומות הזולים ביותר בתאילנד כולה. מרבית התיירים בוחרים שלא לוותר על שוק הלילה, אשר עמוס במיוחד בעבודות יד וביצירות אומנות, כמו גם ביגוד, שעונים וכיוצא בזה. הוא אמנם קטן יותר מהשוק של צ'אנג מאי, אך נחשב לזול לא פחות ממנו. השוק, שממוקם במרכזה של העיר, כולל בתוכו גם הופעות ריקודים מוזיקה. מתחם האוכל, המהווה חלק מהשוק, ראוי לציון גם כן, ובו מאכלים טעימים, ואפילו מקומות לשבת ולטעום אותם. השוק נפתח מדי יום בשעה 18:00.

אפשרות אחרת לקניות היא במוצאי שבת, כשרחוב Thanalal הופך למדרחוב, ובו שוק קטן המציע דוכני אוכל, מזכרות והופעות מוזיקליות.

מרכזי קניות
מבחינת אתרי קניות נוספים, הקניון המרכזי בצ'אנג ראי הוא Central Plaza, הממוקם בדרום העיר, ומכיל גם בית קולנוע.
מתחם הקניות Big C הסמוך מציע אף הוא מבחר נאה של חנויות, במחירים סבירים.

מסעדות
בצ'אנג ראי ניתן למצוא לא מעט מסעדות המציעות אוכל איכותי בהחלט, מכל הסגנונות: אל תופתעו למצוא ביניהם גם מאכלים מזרח תיכוניים דוגמת שווארמה או חומוס. הנה כמה המלצות:

 • Chivit Thamma Da Coffee House – בעיני רבים, המסעדה האיכותית ביותר בעיר עם מאכלים מכל סוג, מגוון רחב של משקאות חמים וקינוחים נהדרים. האווירה מצוינת, והשירות אדיב במיוחד.
 • Di Angello Pizzeria – הפיצריה הנחשבת לטובה ביותר בצ'אנג ראי. מחירים סבירים בהחלט.
 • Da Vinci – מסעדה נוספת המתחמה במנות איטלקיות, ובעיקר בלזניה.
 • Oasis – מסעדה צמחונית, בה מנות מקוריות וטעימות מאד.
 • Siam Corner – מציעה מנות מקומיות ומערביות כאחד.
 • Infga – מסעדה חדשה, בה ניתן להזמין מנות מקומיות ואירופאיות כאחד. גולת הכותרת של המקום היא ההמבוגר.

אפשרות אחרת היא לנסות ולטעום באחד הדוכנים של שוק הלילה. זהו מקום מצוים לאכול (ואפילו להכין לבד) מרק, להזמין מנות תאילנדיות מסורתיות או סוגי בשרים שונים. נסו לא לתת לדוכני החרקים, הנמצאים בחלק מהמתחם, לקלקל לכם את התיאבון.

חזרה לתחילת הדף

אזור משולש הזהב

משולש הזהב, אותה נקודה בנהר המקונג בה נפגשים הגבולות של שלוש מדינות, היא מעל הכול מקום בו ניתן לראות נוף מיוחד: בנקודות שונות לאורך הדרך, ניתן לצפות בפסלי בודהה (הבולט שבהם ממוקם על סירה) ופילים. בכל נקודה, תמצאו דוכני מזכרות, בגדים ואפילו אוכל.
מאזור משולש הזהב גם יוצאים סיורי קניות קצרים ללאוס, גיחות לביקורים קצרים בכפרים שבצידו האחרים של הנהר או אפילו לקזינו הנמצא בצידו השני של הגבול. בתאילנד עצמה, כידוע, אין בתי קזינו.
הערה: נקודת משולש הזהב נחשבת ובצדק למלכודת תיירים. בסביבה הקרובה ישנם כמה מקומות מעניינים כפי שמתואר בהמשך.

עיירות סמוכות

מאי סאי Mae Sai
עיירה בגבול בין תאילנד לבורמה, אשר ניתן להשלים את כולה במספר דקות הליכה. עיקר העניין בה הוא בשוק הבורמזי, בו ניתן למצוא עבודות יד למכביר, מזכרות ואפילו דיוטי פרי. בגבעה הנמצאת בסמוך, ניתן גם לקבל תצפית לא רעה בכלל על המדינה השכנה. מקדש What Phra That Wai Dao, הממוקם אף הוא על גבעה, רחוק מלהיות מיוחד, אך בסמוך לו מספר מקדשים ופסלים חביבים. שימו לב בעיקר לפסל העקרב הענקי.
הדרך הנוחה ביותר להגיע למאי סאי היא באמצעות אוטובוסים מצ'אנג ראי, היוצאים מדי כ-10-15 דקות, ועולים 40 באט. משך הנסיעה כשעה וחצי.

צ'אנג סאהן Chaing Saen
עיר הנמצאת מדרום למשולש הזהב, המוקפת בשלוש מארבע צדדיה בחומה (ה"קיר" הרביעי הוא נהר מקונג). בעיר ניתן למצוא מספר מקדשים, דוגמת Wat Phra Chao Lan Thons או Wat Pa Sak, מוזיאונים קטנים מאד, אתרים היסטוריים ואגם יפה.
ניתן להגיע לעיר באוטובוסים היוצאים כשלוש-ארבע פעמים בשעה ממרכז צ'אנג ראי. משך הנסיעה בין שעתיים לשעתיים וחצי.

מוזיאון האופיום Hall of Opium Museum

אחת האטרקציות התיירותיות המפורסמות במשולש הזהב. כאן ניתן ללמוד על הפיכת סם האופיום למרכיב מרכזי באזור. במוזיאון תוכלו למצוא כלי עישון, וכן מספר תצוגות אינטרקטיביות עשויות היטב. זהו לא מוזיאון גדול במיוחד, אך הוא בהחלט מעניין, ויוצר רושם מקצועי ביותר. אם אתם מגיעים לאזור' רצוי שתבקרו בו.
סמוך למוזיאון ניתן למצוא מקדש קטן, לצידו נקודת תצפית על כל איזור משולש הזהב, כמו גם חנות מזכרות.

מתי פתוח? המוזיאון פתוח בכל ימות השבוע למעט יום שני, בשעות 08:30-16:00. מומלץ להקדיש למוזיאון שעתיים לפחות.
כמה עולה? 300 באט.
איך מגיעים? המוזיאון ממקום בכפר קטן בשם Sob Ruak, בין מאי סאי לצ'אנג סיאן. ניתן להגיע אליו באוטובוס או בסיורים מאורגנים היוצאים מצ'אנג ראי.
מידע נוסף: אתר האינטרנט של המוזיאון

בית האופיום
ממוקם סמוך למוזיאון האופיום. זהו מוזיאון קטן הרבה יותר, ועיקר העניין בו הוא תצוגת כלי העישון.
מחיר הכניסה זול – 50 באט.
אפשר לבקר, אבל אם אתם לחוצים בזמן, העדיפו את מוזיאון האופיום.

חזרה לתחילת הדף

טיולים מאורגנים

יום טיול מצ'יאנג מאי
כצעד ראשון, חשוב להדגיש כי באזור צ'אנג ראי ומשולש הזהב ניתן לבקר בטיולים יומיים היוצאים מצ'אנג מאי. הם כוללים מספר אטרקציות מרכזיות, לרבות ביקור בעיר עצמה, שהות קצרה באחד מכפרי השבטים, שיט על נהר המקונג (כולל משולש הזהב), ביקור בשווקים ועוד. תוכנית הטיול עשויה להשתנות בין הסוכנויות השונות, ומחירה נע לרוב סביב כ-800 באט.

שימו לב שיש המגדירים את הטיול כמלכודת תיירים, כאשר ההגעה למקומות מסוימים בו היא במטרה מוצהרת לבצע קניות. כמו כן, גם הנסיעה הארוכה מצ'אנג מאי, והחזרה אליו באותו יום (מעל שלוש שעות לכל כיוון), אינם פשוטים כלל והופכים את העניין להרבה פחות אטרקטיבי.

אם אתם מעוניינים בטיול מאורגן לאזור ויש לכם מספיק זמן, עדיף להגיע עצמאית לצ'יאנג ראי, לבקר בה ובסביבתה הקרובה במשך יום-יומיים, ואפשר גם לכלול בזמן זה טיול מאורגן לאזור המשולש (ועדיף עם מדריך פרטי ולא בקבוצה גדולה).

טיול מצ'יאנג ראי
מצ'אנג ראי עצמה יוצאים לא מעט טיולים גם כן, המשלבים בתוכם מספר אטרקציות מבין אלה שהוזכרו מעלה (כמו גם אחרות). אנחנו ממליצים לחפש טיול הכולל את המקדש הלבן, מוזיאון אחד או שניים וכן מעט טבע וכפרים אותנטיים. אפשרות אחרת היא לבחור בטיול נפרד לאזור משולש הזהב.

בכל מקרה בזכות קרבתה של צ'יאנג ראי למוקדי העניין שהסכרנו, אם חשקה נפשכם בטיול מאורגן לאזור אזי כדאי לקחת אותו מצ'יאנג ראי ולא מצ'יאנג מאי (זמן הנסיעה בין שתי הערים הוא כשלוש שעות בכיוון אחד).

טיולי שיט
מצ'אנג ראי יוצאים לא מעט טיולי שיט, באחד משני נהרות. נהר הקוק (Kok) עובר במסלול של כ-130 קילומטרים, כשמצידי הדרך כפרי השבטים המוכרים. רבים משלבים את השיט עם ביקור בכפר של שבט ארוכות הצוואר קארן (Karen), ובו מחנה פילים מפורסם מאד, כמו גם בעיירה תאתון צפונית-מערבית לצ'יאנג ראי .
נהר הקוק חובר, בנקודה מסוימת דרומית למשולש הזהב, לנהר המקונג הגדול, המציע תפאורה דומה ומרשימה לא פחות. שימו לב שחלק ממסלולי הטיולים כוללים בתוכם ראפטינג במים סוערים, כמו כן ישנם טיולי שיט של יותר מיום אחד.
את הטיולים ניתן להזמין בסוכנויות נסיעות רבות בצ'אנג ראי.

חזרה לתחילת הדף

טיפים נוספים

מזג אוויר ומתי לטייל
העונה הטובה ביותר לחופשה היא בחודשים דצמבר-מרץ, כמעט ללא גשם אבל די חם (27-34 מעלות ביום). מאי-ספטמבר לא מומלץ בשל ריבוי הגשמים.
טמפ ממוצעות בשנה נעות סביב 26-35 מעלות. הכי חם בחודש אפריל (35), הכי "קר" בדצמבר (26.5).
גשמים יורדים באזור בכל השנה, כשהתקופה היבשה היא בין דצמבר למרץ עם 1-3 ימי גשם בלבד בחודש בממוצע. באפריל ואוקטובר-נובמבר יש כבר יותר משקעים עם 6-12 ימי גשם בחודש – לא מפריע יותר מדי לטיול. בשאר החודשים הכמות גדולה הרבה יותר, כשהשיא בחודש אוגוסט (24 ימי גשם, 380 מ"מ).

כמה זמן לבקר בצ'אנג ראי?
צ'אנג ראי אינה מתאימה לכולם. יש בה מספר פנינים אמיתיות, אך גם מקומות אחרים אליהם שלא מצדיקים את ההגעה אליהם. אנחנו ממליצים לסמן מראש את האטרקציות שמסקרנות אתכם, ולהקדיש להן יום אחד עד שלושה. ניתן לחסוך זמן ולבחור בסיורים מאורגנים, אשר חוסכים זמן רב על נסיעות.

חיי לילה בצ'אנג ראי
חיי הלילה די רדומים העיר הקטנה. אם אתם מחפשים מוסיקה, מועדונים ובילויים עדיף שתשמרו כוחות לבירת הצפון צ'יאנג מאי.

מלכודות תיירים
יש שמגדירים את אזור צ'אנג ראי כמלכודת התיירים הגדולה ביותר בתאילנד כולה, וזה אינו דבר של מה בכך. ביקור בצ'אנג ראי, בהמשך לכך, כולל בתוכו לא מעט סכנות מסוג זה: בין אם כפרי שבטים שלא באמת אותנטיים, סיורים מאורגנים במקומות שמתמקדים בעיקר במכירת סחורה, תוספות תשלום שאינכם מודעים להן (למשל, עבור תמונות עם ה"מקומיים") או כל דבר אחר. ואגב, מלכודת התיירים שנחשבת לגדולה ביותר היא משולש הזהב.
חשוב שתהיו ערים לנסיונות מהסוג הזה. נסו להיות מחושבים, לסרוק היטב את תוכנית הטיול שאתם יוצאים אליו, ולא לבזבז זמן או כסף על רכישות מיותרות.

עוד מידע וטיפים על צפון תאילנד באתר טרוול זון

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):