סוגי שלג

בכתבה זו נסקור את סוגי השלג השונים שאתם עשויים להיתקל בהם במהלך חופשת הסקי שלכם.
היכרות עם סוגי שלג שונים חשובה כדי לדעת כיצד לנהוג עם כל אחד, מה שיקל על הגלישה, יגביר את ההנאה ויעשיר את חווית הסקי.

מי שלא התעניין מעולם בגלישת סקי או סנובורד בוודאי חושב ששלג הוא פשוט סוג של מים קפואים ותו לא. למעשה שלג הוא משקע בצורת גבישי קרח גדולים ואווריריים יחסית שיורדים לקרקע בצורות שונות (קריסטלי קרח, פתיתים, טיפות מים קטנות קפואות וברד).
במדרונות הסקי תמצאו סוגים שונים של שלג בהתאם לגובה, מזג האוויר (טמפרטורה, רוח, חשיפה לשמש) כמות האנשים המשתמשים במשטח וגם ביצירה מלאכותית של שלג.

פודרה (Powder)
פודרה הוא שלג טרי ורך שנפל לאחרונה על הקרקע ושגולשים רבים עדיין לא הספיקו לעלות עליו. רבים מתייחסים לשלג זה כאל הטוב ביותר לגלישת סקי. תמצאו אותו מיד אחרי שהוא יורד במקומות גבוהים בהם הטמפרטורה נשארת מתחת לאפס כל הזמן (מה שמונע מהשלג להפשיר ולקפוא לסירוגין).
שימו לב ששלג זה עלול לטמון תחתיו הפתעות לא נעימות כגון סלעים, גזעי עצים ושאר מפגעים הקרובים לפני השטח.
טיפ לגלישה בפודרה: שימרו על מהירות, אם תאטו יותר מדי אתם עלולים להיתקע בפודרה. אם המסלול נקי ממפגעים, אין מה לחשוש מנפילות כי הפודרה משמשת כמשטח נפילה רך ולא מסוכן.

שלג מהודק (Crud או Packed snow)
זהו שלג הנוצר על מסלולי הסקי לאחר שהרבה אנשים גלשו תחתיו, או לאחר שחתול השלג עבר עליו. כשמדובר בהידוק מלאכותי אז לרוב הגלישה על שלג מהודק כזה היא יותר קלה ונוחה מאשר הגלישה בשלג פודרה או בשלג עמוק, כי שלג מהודק יוצר משטח אחיד (אם כי כבר לא כל כך רך) שקל יותר לגלוש בו. אם מדובר בהידוק על ידי גולשים אחרים, יתכנו מצבים שאזורים אחדים יהיו מהודקים יותר מאחרים, מה שיוצר משטח לא הומוגני וקשה יותר לגלישה, אבל מהנה יותר ומצריך יתר שימת לב לגבשושיות והמהמורות שבדרך.

שלג עמוק (Deep snow)
שלג עמוק הוא שלג שמצטבר על המדרונות במשך מספר ימים, מבלי עוברים עליו גולשים או חתול שלג. הגלישה בשלג עמוק קשה הרבה יותר מגלישה בפודרה או בשלג מהודק. אתם לא צפויים להיתקל בשלג זה באתרי סקי, כי בהם יש תמיד פעילות של גולשים אחרים ושל מתחזקי האתר.

שלג נמס (Slash או Goulash)
זהו שלג בשלבי הפשרה כתוצאה מתנאי מזג אוויר חמים, והוא מתאפיין ברטיבות ודביקות (מזכיר תחושה של בוץ רך). הגלישה בשלג שהפשיר לא מהנה במיוחד, כי נוצרים בו גושי שלג דביקים ובלתי עבירים.

קראסט (Crust)
זהו שלג רך שעליו שכבה דקה (או יותר עבה) של שלג. הוא נוצר מהפשרה וקפיאה מחדש של השכבה העליונה שלו. הגלישה על שלג זה לא נחשבת למהנה.

קרח (Ice)
כולנו יודעים מהו קרח, ובמדרונות הסקי הוא ממש לא רצוי. הקרח נוצר על מסלולי הסקי כאשר שלג שהפשיר קופא מחדש. לרוב זה קורה כאשר שלג שמפשיר במשך היום (כשהטמפרטורה עולה מעל לאפס) קופא בליה (כשהטמפרטורה יורדת אל מתחת לאפס).
גלישה על קרח ממש לא מומלצת, היא לא נוחה, לא נעימה ולא קלה כי המגלשיים לא ננעצים בשלג וההחלקה עליו היא מהירה מאוד, מה שמקשה על השליטה בגלישה. מעבר לכך, גלישה על קרח היא מסוכנת, כי משטח קרח הוא קשה ביותר ואף עלול לכלול גבישים חדים על פני השטח, שאתם ממש לא רוצים ליפול או להתחלק עליהם.
ככל הנראה שתתקלו בקרח ברמה כזאת או אחרת, מה שיש לעשות זה לנסות ולעקוף אותו, ולחפש את אותם מסלולים גבוהים בהם הטמפרטורה לא עולה אל מעל לאפס.

אז עכשיו כשאתם יודעים טוב יותר על מה אתם גולשים, תוכלו ליהנות הרבה יותר מחופשת הסקי הבאה שלכם!
אנו מאחלים לכם גלישה נעימה ובטוחה.

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):