מילון מונחים לסקי וסנובורד

אם אתם גולשים חדשים בענף ואתם מתכננים לצאת בקרוב לחופשת הסקי הראשונה שלכם, או שאולי אתם סתם מתעניינים בסקי, הנה מקבץ של מושגי יסוד שכדאי לדעת.

אוף פיסט (off piste)
זוהי גלישה מחוץ למסלולים המסודרים שבאתרי הסקי. מכיוון שמדובר בפעילות שהיא מורכבת, דורשת מיומנות גלישה גבוהה ואף מסוכנת, רק גולשים מתקדמים עושים אותה, וגם זה רק בקבוצה, לאחר הכנה מוקדמת ולרוב בליווי של מדריך מקומי שמכיר היטב את השטח.

אפרה-סקי (apre-ski)
פעילות של "אחרי גלישה". לאחר שפעילות הסקי נגמרת, בשעות אחר הצהריים והערב, הנופשים מבלים בעיירות הסקי, בעיקר בפאבים, בארים, דיסקוטקים וכיוצא באלה מקומות בילוי ליליים ושמחים.
אחד הפרמטרים לבחירת אתר סקי היא האם יש בקרבתו אפרה סקי משובח שיעביר לכם את שעות הערב בכיף. יחד עם זאת, לא מעט אנשים מוותרים על האפרה סקי לטובת שנת לילה ארוכה לאחר יום ארוך ומעייף על המדרונות.

ביטוח סקי
זהו הכיסוי הרפואי (או ההרחבה לביטוח הנסיעות הרגיל) שחייבים לעשות כדי להיות מבוטחים מפני תאונות ופציעות שנגרמות במהלך חופשת הסקי.
קראו כאן עוד מידע על ביטוח לסקי.

ביינדינגס (bindings)
החלק המחבר את המגלש או הסנובורד לנעלי הגלישה. מה שחשוב בתופסנים (במגלשיים בלבד) זה שהם מבוססי עומס, כך שהם נפתחים ומשחררים את הנעל מהמגלש בזמן פיתול קיצוני של הרגל או נפילה, וכך נמנעות פציעות.

גוגלס
משקפי סקי גדולים ועמידים, המשמשים להגנה על העיניים והפנים מפני רוח חזקה, קרינת שמש והחזרי אור מסנוור מהשלג.
טיפ: אל תגלשו עם משקפי ראיה או שמש עדינות, שכרו או קנו גוגלס טובים. אם אתם מרכיבים משקפי ראיה, שימו לב שהגוגלס גדולים מספיק כדי שיהיה אפשר להרכיב אותם מעל המשקפיים.
ראו עוד פרטים על ציוד סקי.

גונדולה
קרון מעלית סגור המיועד להסעת נוסעים. קראו כאן על סוגי מעליות סקי.

דראג ליפט (drag lift)
מעלית גרירה, בעזרתה הגולש עולה במדרון, כשהוא עומד ונמשך על ידי כבל. יש כמה סוגים של הסעה כזאת, בהם רכבל כפתורים וטי באר (T bar)

היפותרמיה
תת-חום, כלומר ירידה של חום הגוף אל מתחת לרמתו הנורמלית. חום גוף של מתחת ל 36 מעלות נחשב למסוכן.

הליסקי (Heli ski)
כמו הספארי, גם הליסקי הוא למשוגעים לדבר ולבעלי ממון בלבד. מדובר בגלישה באזור שאינו מפותח כמו אתרי גלישה רגילים, אין בו מסלולים מסודרים וההגעה עליו לרוב אפשרית רק עם מסוק.

האפ פייפ (Half pipe)
מסלול בצורת חצי צינור, בדרך כלל קצר ולרוב מלאכותי, שנועד לגולשי סקי ולגולשי סנובורד מקצועיים בלבד, המבצעים בו פעלולי גלישה שונים..

חליפת סקי
פריט לבוש חיוני, יש הרואים בו גם פריט אופנתי (אם הוא מספיק יקר…), ובעזרתו אפשר להבדיל בקלות בין מטייל מזדמן לגולש רציני.
יש חליפות סקי העשויות חלק אחד (ידועות גם כסרבל) ויש חליפות של שני חלקים, כלומר מכנסיים וחלק עליון.

חתול שלג

חתול שלג
כלי רכב ממונע שתפקידו ליישר את מסלולי הגלישה, ותוך כדי כך מהדק את השלג.

כוויית קור
צריבה בעור הנגרמת כתוצאה ממזג אויר קר מאוד או מרוח קרה וחזקה. הקפידו להתלבש טוב וכסו עד כמה שניתן את החלקים החשופים והבולטים בגוף – פנים, אוזניים, אף, צוואר וידיים.

ליש
רצועה המחברת את נעל או רגל הגולש לסנובורד, ומטרתה היא שמירה על הסנובורד שלא יאבד, ייעלם או יפגע הגולש אחר.
אם הגולש נופל והסנובורד מתנתק מהרגליים או שהוא מתחלק לגולש מהיד לפני הגלישה בתחילת המסלול, הוא עלול להתדרדר במדרון עד שייפגע בגולש אחר. מזכיר מאוד את הכבל המחובר בין רגל הגולש לגלשן גלים.

מגלשי סקי
עזרי הגלישה הבסיסיים שבעזרתם אפשר לנוע בשלג, בהליכה או בגלישה. רוב הגולשים משתמשים בהם, והם יותר נפוצים מהסנובורד. המגלשיים מתחברים לנעלי הסקי עם תפסים מיוחדים הנקראים bindings.

מוגול (mogul)
תלולית שלג, שרצוי לעקוף בזמן הגלישה.

מושי
שלג כבד ורטוב, המקשה על הגלישה, מאט אותה, וסתם מעצבן את כל הגולשים.

מפולת שלגים
נגרמת כתוצאה מעומס של שלג במרום אחד, והיא אופיינית בעיקר לאזורים תלולים שאינם מתוחזקים. הסיכוי שתהיה מפולת שלג באתר סקי היא נמוכה למדי. שימו לב לתחזית מזג האוויר שבמידת הצורך תכלול התראות על מפולות שלגים.

מסלול שחור
המסלול בדרגת הקושי הגבוהה ביותר ,למקצוענים בלבד. קראו כאן עוד על דרגות קושי של מסלולי סקי.

סופת שלג
זהו שילוב של רוחות חזקות ושלג. בזמן סופת שלג אי אפשר לגלוש, בתקווה שלא יהיו לכם כאלה בזמן חופשת הסקי שלכם.

סנובורד
זהו עזר הגלישה השני, מדובר במשטח בודד ורחב (בניגוד לשני המגלשים הצרים הרגילים). הסנובורד משמש בעיקר את החברה הצעירים. הוא מתחבר לשתי הרגליים בבת אחת, מה שקצת מציק למי שלא רגיל, כי תנועת ההליכה הטבעית בלתי אפשרית.

סנובליידס
אלה הם מגלשי סקי קצרים במיוחד, שקצוותיהם מורמים. הם מיועדים לגולשים ברמה בינונית ומעלה בלבד, ואיתם אפשר לגלוש לשני הכיוונים (קדימה ואחורה) ולבצע תמרונים מהירים וחדים הרבה יותר מאשר עם המגלשיים הרגילים.

סקי ליפט (ski lift)
שם כולל לרכבל או מעלית שמעלה את הגולשים אל מעלה המדרון לתחילתו של מסלול הגלישה.

סקי פטרול (ski patrol)
סיירת הסקי מורכבת מעובדי האתר, הרוכבים בדרך כלל על אופנועי שלג קטנים, הם מפטרלים באתר, שומרים על הסדר, מחלצים נפגעים ומכריזים לנופשים על מסלולים שנפתחו/נסגרו/תקלות וכדומה.

סקי-פס
כרטיס יומי (או רב יומי) המהווה כרטיס כניסה וזכות שימוש בכל המתקנים שבאתר או באזור גלישה, ובעיקר מאפשר עליה ושימוש באמצעי ההסעה השונים שבאתר ובסביבתו – רכבלים, מעליות, אוטובוסים ועוד.

סקי ספארי (Ski safari)
חופשה המשלבת כמה אתרי סקי שונים (לאו דווקא אתרים קרובים), כאשר כל יום גולשים ובמלים במקום אחר, כולל לילה. פופולרי בעיקר במדינות כמו קנדה, ארה"ב, אוסטריה, שוויץ, צילה ו…יפן.

פאודר (powder)
שלג רך ונעים, כנראה שהכי קל וכיף לגלוש עליו. קראו כאן על סוגי שלג נוספים.

שרשראות שלג
שרשראות שמרכיבים על גלגלי הרכב כשי שיהיה אפשר לנסוע בשלג באופן בטוח וקל יותר. בכל מקרה, מומלץ שתמנעו מנסיעה בשלג, פשוט כי אתם כנראה לא רגילים לזה וזה עלול להיות די מסוכן.

תותח שלג

תותח שלג
מכשיר המפזר שלג מלאכותי במסלולי הגלישה, נועד לימים בהם כמות השלג קטנה.

גלישה מהנה!

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):