מונסראט

אם הטיול שלכם בברצלונה מתוכנן לסוף שבוע או כמה ימים בודדים, כנראה שלא תספיקו לראות שום דבר מעבר לגבולות העיר. הסיבה לכך היא פשוטה, לברצלונה הרבה מאוד מה להציע, ואפשר בהחלט לטייל בה אפילו שבוע עד שמתחילים להרגיש שממצים אותה, ולרוב אין צורך לחפש מקומות נוספים מעבר לעיר עצמה. הכל תלוי כמובן בקצב ובכמות היעדים שמעניינים אתכם.

לכל מי שהטיול שלו מתוכנן לארבעה ימים ומעלה, כדאי לדעת שבמרחק של כשעה נסיעה מהעיר יש אתרים יפים המומלצים לטיול.

בכתבה המיוחדת שלפניכם נתמקד במונסראט (Montserrat) – שילוב של טבע (ההר עצמו וסביבתו), תרבות, אמנות ודת (המנזר, הכנסיה והמוזיאון שעל ההר). הדרך מברצלונה אל ההר והמנזר מאופיינת בנופים מרהיבים, ואזור המנזר עטוף בהרבה טבע. ההר נמצא כ-60 ק"מ צפונית-מערבית לברצלונה. משמעות השם מונסראט הוא "ההר המשונן", וכשתתקרבו אליו תבינו היטב למה.

טיפים כלליים לטיול במונסראט

 1. טיול אל מונסראט הוא טיול של חצי יום לפחות. מומלץ לצאת מוקדם בבוקר מברצלונה כדי להספיק לראות וליהנות מהטיול, ולחזור אחרי הצהריים לעיר. למי שיש זמן ורוצה, יכול למצוא מקום לינה בסביבה הקרובה וכך בעצם להרחיב את הטיול לזמן ארוך יותר.
 2. מונסראט עדיף בעיני רבים על פני טיולים אחרים מחוץ לברצלונה.
 3. הקלו על עצמכם – קחו רכבת, אל תשכירו רכב רק לצורך הטיול הזה.
 4. לצערם של כולנו, האזור די ממוסחר, קחו זאת בחשבון, אתם לא נוסעים למקום מבודד ושלו ללא תיירים. עדיף להגיע למקום באמצע השבוע ולא בימי שבת וראשון, שהם ימי חופש.
 5. קחו את הרכבל ולא את הרכבת הקלה עד למנזר (ראו בהמשך).
 6. קחו את הפניקולר לפסגת ההר ולמערה כדי להשלים את הטיול (ראו בהמשך).
 7. מומלץ להביא אתכם אוכל קל ונשנושים. כמו כן, קחו אתכם הרבה מים, בעיקר אם אתם מתכננים לטייל בחוץ.
 8. לבסוף, אם אתם מחפשים עוד מידע או רוצים להתעדכן מעבר לכתבה זו, גלשו אל האתר של מנזר מונסראט או אל האתר של פארק מונסראט.

חזרה לתחילת הדף

הדרך למונסראט

אפשר להגיע להר מונסראט מברצלונה ברכב או ברכבת.

רכבת מברצלונה

רוב המטיילים לוקחים רכבת, זאת אפשרות קלה, נוחה וזולה, וזוהי ההמלצה שלנו.

איך נוסעים ברכבת מברצלונה למונסראט?
הרכבת בקו R5 (חברת FGC) יוצאת מהתחנה המרכזית בכיכר אספניה (מרכז ברצלונה) ולוקחת אתכם לכיוון העיירה מנרסה Manresa שנמצאת מעט אחרי ההר, משך הנסיעה כשעה. שימו לב שיש לרדת מהרכבת לפני מנרסה, ראו בהמשך הסבר על שתי האופציות.
רכבת ראשונה רלוונטית למטיילים למונסראט יוצאת מהעיר ב-7:36 בבוקר (אחר כך: 8:16, 8:36, 9:36, 10:36 ועוד), ובכיוון ההפוך יש רכבות שחוזרות מההר אל ברצלונה אחרי 18:00 אחה"צ, כך שאחרי שתרדו מההר תהיה לכם רכבת שתקח אתכם חזרה לעיר.
המחיר מחושב לפי נסיעה ממרכז ברצלונה לאזור 4, כלומר 5.25 אירו לכיוון (מעודכן ליוני 2018).
אתר רכבת FGC

לאחר הנסיעה ברכבת תמשיכו אל אזור המנזר באחת משתי דרכים, רכבל או רכבת קלה:

הדרך אל מנזר מונסראט

הדרך אל מנזר מונסראט

 1. רכבל (Aeri)
  הדרך המהירה להגיע אל הפסגה היא ברכבל שמטפס כ-1350 מטר ב-5 דקות. הנסיעה היא בעמידה, ובמהלכה תחזו בנוף המרהיב של ההר (כדאי להכנס לקרון הרכבל ראשונים כדי שתוכלו לעמוד ליד החלון).
  שעות פעילות:
  בקיץ (1 במרץ ועד 31 באוקטובר) מ-9:40 בבוקר ועד 19:00 בערב, עם הפסקת צהריים 14:00-14:35.
  בחורף (1 בנובמבר ועד 28 בפברואר) בימי חול מ-10:10 בבוקר ועד 17:45, בסופ"ש וחגים מ-9:40 בבוקר ועד 18:15.
  מחיר: למבוגר 7 אירו לכיוון אחד, 11 לשני הכיוונים, חצי מחיר לילדים בגילאי 4-13, חינם עד גיל 4.
  כדי להגיע לתחנת הרכבל יש לרדת מהרכבת מברצלונה בתחנת Aeri de Montserrat.
  פרטים נוספים יש באתר הרכבל Aeri de montserrat
 2. רכבת קלה (Cremallera Funicular)
  זוהי רכבת שנוסעת בשיפוע גדול ועולה למנזר בכ-20 דקות. הנסיעה בישיבה ולכן נוחה יותר מאשר ברכבל, אבל הנגישות לנופים שבחוץ קטנה יותר.
  שעות פעילות: רכבת ראשונה עולה למנזר ב-8:48 בבוקר, והאחרונה יורדת חזרה בשעות הערב, השעה תלויה בעונה וביום (חול או סופ"ש), לפחות ב-18:15 אחה"צ ובדר"כ גם מאוחר יותר. תדירות 20-60 דקות.
  מחיר (בשיא העונה): למבוגר 6.9 אירו לכיוון אחד, 11.5 לשני הכיוונים, חצי מחיר לילדים בגילאי 4-13, מחוץ לעונה מעט יותר זול.
  כדי להגיע לתחנת הרכבת הקלה יש לרדת מהרכבת מברצלונה בתחנת Monistrol de Montserrat, תחנה אחת אחרי התחנה של הרכבל.
  הערה: לעיתים הקו הזה נקרא גם Montserrat rack train.
  פרטים נוספים יש באתר הרכבת הקלה Cremallera de montserrat

סוגי כרטיסים

 • לכל הפחות אתם צריכים כרטיס הלוך וחזור משולב של רכבת+רכבל (Aeri) או רכבת+רכבת קלה (Cremallera). מחיר: 22 אירו למבוגר.
 • אפשרות נוספת  – המומלצת שלנו –  היא להוסיף לכרטיס המשולב הנ"ל גם כרטיסים לשני פוניקולרים שעל ההר (פרטים בהמשך, מחיר רגיל ברכישה נפרדת למבוגר 16.5 אירו לשניהם לשני כיוונים), תקבלו גם כניסה לסרטון ותצוגה (מחיר רגיל 4.5 אירו) ושתי כניסות שכנראה תצטרכו בכל מקרה כדי לעבור מהמטרו לקו הרכבת בתחנת אספניה.
  הכרטיס נקרא TRANS MONTSERRAT, ויש בו את כל מה שצריך כדי ליהנות על ההר (לא כולל המוזיאון שלדעתינו מיותר), המחיר 35.3 אירו.
 • לא מומלץ – כרטיס מורחב עוד יותר הנקרא TOT MONTSERRAT כולל גם כניסה למוזיאון וארוחה במקום (שווה ערך ל-6.5 אירו). מחיר: 53.85 אירו.

טיפים נוספים

 • התחנה בכיכר אספניה בברצלונה גדולה ועלולה לבלבל, לכן מאוד מומלץ שהגיעו למקום מספיק זמן מראש, כדי שתוכלו למצוא את הרציף הנכון ולרכוש בנחת את הכרטיס המשולב המתאים לכם. שימו לב שבחלק מהכניסות לתחנה לא תראו שילוט המכוון לקו R5, מה שעושים זה פשוט נכנסים פנימה לכיוון כלשהו עד שרואים את השילוט.
 • קחו בתחנת אספניה דף עם זמני הנסיעה, כדי שלא תפספסו את הרכבל/רכבת קלה האחרונה שיורדת מהמנזר.
 • ברכבת R5 אין מקומות מסומנים, הגיעו 10 דקות לפני הזמן, שבו בצד שמאל כדי ליהנות מהנוף.
 • הרכבל מומלץ על פני הרכבת הקלה, כי קל יותר להסתכל החוצה אל הנופים, שהם עצמם גם יפים יותר.
 • חשוב להדגיש שאת הכרטיס המשולב קונים כבר בברצלונה. אחרי שקניתם כרטיס לאופציה אחת, לא תוכלו להשתמש בשניה. למי שמגיע ברכב למרגלות ההר זה כמובן לא רלוונטי, והוא צריך לרכוש כרטיס לרכבל או הרכבת הקלה בלבד.
 • אתר FGC עם פירוט כל סוגי הכרטיסים למונסרט
 • כדאי לקחת את הרכבת מברצלונה ב-8:36 בבוקר ולחזור עם זאת של 17:00, זהו זמן מספיק כדי להנות מהמקום (כולל שני הפוניקולרים), שימו לב שכדי להספיק לרכבת שחוזרת לעיר, כדאי שתהיו מוכנים לרדת מההר (עם רכבל או רכבת קלה) כבר כחצי שעה לפני כן. לשם כך חשוב לשים לב לזמני הירידה מההר.

נסיעה עם רכב שכור למונסראט

לנסיעה ברכב יתרון בגמישות זמני היציאה והחזרה, והיכולת לעצור בדרך ולהתרשם מקרוב מהנופים. כמו כן טיולים בסביבה קלים הרבה יותר כשאתם ניידים.
החסרון הוא בעיקר במחיר ההשכרה, דלק + חניה לרגלי המנזר.

איך נוסעים ברכב מברצלונה למונסראט?
יש מספר דרכים לצאת מברצלונה ברכב לכיוון צפון-מערב, שאלו במלון שלכם או בסוכנות בה אתם שוכרים את הרכב מהי הדרך הקלה ביותר. הכביש הראשי שאיתו תצאו מהעיר תלוי במיקום המלון שלכם. הנסיעה ברכב לוקחת כשעה-שעה וחצי. נקודת הסיום שלכם צריכה להיות התחנה של הרכבל או הרכבת הקלה, לפני מה שכבר הוסבר בכתבה למעלה בהקשר לרכבת.

 • מכיוון דרום צאו בכביש B23, אחרי שיצאתם מהעיר, אתם צריכים להתחבר לכביש הראשי A2, ממנו לצאת אל כביש C55 ומשם להמשיך עד לכביש BP1121 שהוא כבר באזור פארק מונסראט. אפשר גם להמשיך על A2 עד כביש BP1103 שגם הוא כביש מקומי בפארק.
 • מעט יותר צפונה יש את כביש C16 ממנו תוכלו להגיע ל-C55.
 • מכיוון צפון צאו בכביש C58, עברו ל-C16 ומשם ל-C55.

חניה
יש חניה ליד תחנת הרכבת במוניסטרול.

חזרה לתחילת הדף

מנזר מונסראט

מנזר מונטסראט (בשמו המלא Monestir de Santa María de Montserrat) מהווה מרכז דתי ותרבותי חשוב בחבל קטלוניה, והוא ככל הנראה אחד מהמנזרים הבנדיקטינים החשובים ביותר בעולם. עברו עליו תהפוכות רבות עד שהפך למה שהוא היום. המבנה הוקם במאה ה-11, ובהמשך נהרס, ננטש ושוקם מספר פעמים. השינויים שעבר תרמו לכך שהיום הוא בעצם שילוב של סגנונות בנייה מתקופות שונות. אל תוך המנזר עצמו תיירים לא יכולים להכנס, והם מסתפקים בהתרשמות מהמבנה היפה והמיוחד ומהנוף בו הוא נמצא.

מרכז המידע
כשתגיעו לאזור המנזר, קחו במרכז המידע מפה בחינם.
Audiovisual – בקומה השניה מוקרן סרטון על המקום וההיסטוריה שלו באורך 15 דקות, ביציאה מספר מוצגים נוספים. כדאי להתחיל את הביקור בצפיה בסרטון. מחיר 4.5 אירו (כלול בכרטיס המשולב טרנס מונסרט).
אפשר ב-16 אירו לקחת סיור קולי + כניסה לסרטון + למוזיאון, לדעתנו הסיור הקולי מיותר.

הכנסיה
מה שכן אפשר ומומלץ לעשות זה להכנס אל הכנסייה מהמאה ה-16 הצמודה למנזר. הכנסיה היא למעשה המבנה העיקרי באתר, ובתוכה פסל המדונה השחורה, הלא היא פטרונית (קדושה שומרת) חבל קטלוניה. מעבר לכניסה לאזור התפילה, בצד ימין ישנו מעבר המגיע לקומה השניה ואל פסל המדונה, משם המעבר מוביל החוצה מצידו השני של המבנה.
מתי? בשעות 10:30 ועד 12:00 המקומיים מתפללים במקום ולכן הביקור בו לא אפשרי.
כמה עולה? הכניסה לכנסיה בחינם.

מוזיאון המנזר
בסמוך למנזר יש מוזיאון, בו ניתן להתרשם מיצירותיהם של אמנים ספרדיים מפורסמים כמו אל גרקו, קרוואג'ו ואחרים. לדעתינו פחות מומלץ ובהחלט אפשר לוותר.
מחיר: 7 אירו.

מקהלת הילדים Escolania
מקהלת הבנים של מונסראט היא אחת מלהקות הילדים הותיקות והמפורסמות ביותר בעולם ששרה שירי דת, ומתמחה בשירה גריגוריאנית. חוויה נחמדה, לא יותר מזה, מומלץ לחובבי הז'אנר אבל יש לא מעט שיגידו שלא ממש שווה להתאמץ כדי לראות ולשמוע אותם. מקהלת הנערים הוציעה עד היום עשרות אלבומים של שירי דת.
מתי? המקהלה שרה בכל יום, כאשר בימי ראשון ובחגים ההופעה ארוכה ומושקעת יותר. בקיץ אתם עשויים להגיע למקום ולגלות שהמקהלה בחופשה, לא נורא.

חזרה לתחילת הדף

מסביב למנזר

מומלץ לטייל בשבילים שבסביב למנזר. חלקם קצרים, קלים ודי ישרים, אחרים קשים ותלולים יותר. לכל המקומות אפשר להגיע רגלית אבל לא מומלץ (בטח לא בכיוון העליה) כי מדובר במדרון תלול ובעליה די קשה ומאומצת. הפתרון הקל הוא שימוש ברכבת קלה funicular, סמוך למנזר ישנם שני קווים כאלה שיקחו אתכם קרוב לשני מקומות מעניינים שמיד נפרט עליהם. הנסיעה קצרה (מספר דקות בודדות) והתדירות היא כל 20 דקות. כאמור, הכרטיס המשולב Trans Montserrat (קונים אותו כבר בברצלונה) כולל גם את שתי הנסיעות הנ"ל (הלוך וחזור ללא הגבלה באותו היום).

1. Sant Joan
הנקודה הראשונה ששווה להגיע אליה היא Sant Joan (גבוה יותר מאזור המנזר), אחרי שתעלו בפוניקולר תוכלו ליהנות מנוף משגע וכן לעשות טיול רגלי ממש עד למקום עצמו, המסלול הקצר אורכו כ-20 דקות לכל כיוון וממנו אפשר להמשיך לנקודה גבוהה עוד יותר (15 דקות נוספות). קושי המסלול קל עד בינוני והוא כולל גם עליה ומדרגות.
אפשרות נוספת לטיול בשביל פופולרי לתצפית שנקראת Sant Jeroni (הרבה יותר ארוך וקשה, כשעה לכל כיוון).
בקומה השניה של מבנה הפוניקולר תגלו תצוגה קטנה על האזור, משם גם יש תצפית טובה.

2. Santa Cova
סנטה קובה נמצאת בנקודה נמוכה יותר מהמנזר, לוקחים את הפוניקולר השני שיורד מטה כמה מאות מטרים, משם ממשיכים בשביל הליכה סלול (עליה וירידה מתונה עד בינונית). בדרך ישנם פסלים ומונומנטים דתיים ובסוף המסלול מגיעים לבית תפילה קטן. הנוף הנגלה לאורך המסלול של העמק נהדר (נוף זה הוא בכיוון ההפוך מזה שנגלה לכם במסלול של סיינט ג'ואן).
בקומה השניה של מבנה הפוניקולר ישנה תצוגה קטנה של האזור, משם גם יש תצפית טובה אל העמק.

חזרה לתחילת הדף

לינה

אין הרבה אפשרויות לינה בסביבת ההר.
בצמוד למנזר יש מלון קטן בשם Abat Cisneros, הסיכוי שלכם למצוא בו חדר פנוי הוא די נמוך.

חזרה לתחילת הדף

אוכל

אפשר לאכול במקומות הבאים בסביבת המנזר:

 • המסעדה במלון אבאט (יקר).
 • מסעדת מונסראט (יקר), יש ממנה נוף פנורמי יפייפה.
 • מסעדת שירות עצמי (מחיר סביר יותר).
 • קפיטריה, בעיקר לאוכל קל וסנדויצ'ים.
 • במקום פועל גם מינימרקט בו תוכלו לרכוש מוצרים ייחודיים לאזור כגון גבינות, שמן, יין ועוד.

חזרה לתחילת הדף

כתבות נוספות על ברצלונה

המלצות נוספות לטיולים סביב ברצלונה:

 • קוסטה ברווה >> רצועת חוף מדהימה מצפון לברצלונה, יעד מעולה לחופשה
 • קוסטה דורדה >> רצועת חוף מדרום לברצלונה עם הרבה אטרקציות לילדים (בעיקר פארקי שעשועים ומים).

כל האתרים והאטרקציות:

תכנון טיול:

ספרד: כתבות מומלצות

חזרה לתחילת הדף

3 תגובות

 1. רועי נחום

  כל הכבוד על המידע המאורגן ועל הטיפים, חסכתם לי הרבה זמן

 2. אלונה

  כתבה מעולה, הטיפים לתחבורה ממש עוזרים! משתפת בכיף

 3. גלעד

  טיפים מצוינים, עזרתם להסתדר ולהבין עוד לפני שבאנו בכלל. שווה קריאה, שווה להקשיב לטיפים, עדיין רלוונטי- 9.2017 תודה רבה!!

יש לך מה להגיד? זה המקום!
כדי לענות לתגובה קיימת לחץ על "השב לתגובה זו" שבכותרת התגובה

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):