כושר גופני והכנה לסקי

למה חשוב כל כך לעשות הכנה גופנית לפני חופשת סקי? איזה תרגילים לעשות לפני החופשה ואיזה במהלכה. טיפים והמלצות חשובים שכדאי לקרוא הרבה לפני שיוצאים לחופשה

הקדמה: למה צריך לעשות כושר לפני החופשה?

כל מי שגלש בעבר יודע ששרירים רבים, שאיננו רגילים לאמץ בדרך כלל, מופעלים ביתר שאת בזמן גלישה. לא רק המאמץ הגופני של שעות גלישה רבות ביום הוא חריג בחופשת הסקי, אלא גם השהיה בגובה רב עם אוויר דליל, שכידוע מקשה על תפקוד הגוף ומאלצת אותו למאמץ רב מעבר לרמה הנורמלית לה הוא רגיל.

עובדה ידועה היא שחלק לא מבוטל מפציעות הסקי מתרחש בשעות היום המאוחרות, כשהגוף כבר עייף והשרירים כואבים. במצבים כאלה אנחנו נוטים לסבול מקבלת החלטות שגויה, תגובות איטיות, אובדן ריכוז וחוסר ביטחון בגלישה, שכולם נגרמים בשל כושר גופני ירוד.

לאור זאת, חייבים להתכונן כדי להימנע מהתכווצויות שרירים, פציעות והרבה עוגמת נפש. אתם ממש לא רוצים לסיים את יום הגלישה הראשון שלכם בבית המלון עם גוף כואב ותפוס ולגלות למחרת היום שאתם פשוט לא מסוגלים להמשיך ולגלוש. לחילופין, יש מי שפשוט גולש רק חצי יום, כי אין לו כוח ליותר… לא חבל?

ההכנה הגופנית לפני חופשת הסקי היא בעלת חשיבות מרובה, והיא תאפשר לכם למצות עד תום את חופשת הסקי, שאורכה בדרך כלל כשבוע. עם הכנה מתאימה תוכלו ליהנות משעות גלישה ארוכות ואיכותיות, ואפילו יהיה לכם כוח וחשק לאפרה-סקי!

חזרה לתחילת הדף

תוכנית אימון לקראת חופשת סקי

לפני שמתחילים
הכנה לסקי כדאי מאוד לעשות תחת השגחה והדרכה, והתוכנית צריכה להתאים לבריאות, לגיל ולכושר הגופני של כל אחד ואחד. שימו לב שהמידע המובע כאן הוא בסיסי כללי בלבד. אנחנו ממליצים בחום לערוך בדיקה רפואית לפני תחילת תקופת האימונים, ולבצע את ההכנה לאחר קבלת ייעוץ מקצועי.

בכל מקרה מומלץ להיות קשוב לגוף ולהתאים את הפעילות ליכולת, ולהעלות את המינון באופן הדרגתי ומתון. אם יש סימנים לכאבי מפרקים (ברכיים, למשל) יש לעצור ולפנות לבדיקה רפואית.

מתי צריכים להתחיל להתכונן?
תוכנית הכנה אידיאלית לסקי אורכה מספר חודשים. כמובן ששמירה על כושר גופני גבוה במשך כל השנה עדיפה בהרבה על הכנה קצרה כמה שבועות לפני החופשה, וזה נכון לא רק בהקשר של סקי אלא בכלל לאיכות החיים שלנו. למי שאין הרבה זמן, אפשר לשפר את הכושר גם בכמה שבועות, וככל שתתחילו מוקדם יותר כך ייטב.

הכנה
מטרתה של הכנה פיזית נכונה היא שיפור כוח השרירים (בעיקר רגליים, כתפיים וגב), גמישות המפרקים, יציבות ויכולת אירובית.
ישנם תרגילים רבים שניתן לבצע כדי להשיג את המטרות הללו, ותוכלו לקבל הדרכה לגביהם ממדריכי כושר.

דוגמאות לתרגילים

  • הליכה מהירה – 3 פעמים בשבוע, למשך 40 דקות
  • ריצה (למי שכבר מצוי בכושר אירובי בסיסי) – 3 פעמים בשבוע, 25 דקות
  • אפשר במקום ריצה לעשות פעילות אירובית אחרת כמו אופניים
  • סקווטים (כיפופי ברכיים) – 3 סטים של 50-100 חזרות, לפי היכולת.
  • קפיצות – 10 סטים של 10 קפיצות כל אחד, את הסטים יש לחלק לקפיצות במקום, קפיצות מצד לצד, קפיצות תוך כדי סיבוב ותוך כדי התקדמות.
  • מתיחות (חשוב, לא לזלזל) – שרירי ירך קדמית ואחורית, שריר שוק אחורית, ישבן,

חזרה לתחילת הדף

פעילות גופנית נכונה במהלך חופשת הסקי

גם אם אתם מגיעים לחופשת הסקי שלכם כשאתם כשירים ומוכנים גופנית, זה עדיין לא מספיק. פעילות נכונה בזמן החופשה תמנע מכם התכווצויות שרירים ותפחית את הסיכוי לפציעות.

בתחילת כל יום, לפני שיוצאים לאתר הסקי, חשוב לעשות תרגילי חימום ומתיחות שיכינו את הגוף, השרירים והמפרקים לפעילות המאומצת שמחכה לכם במשך כל היום.

כמו כן, בסוף היום, לאחר סיום הגלישה, מומלץ לבצע תרגילי שחרור והרפיה. אם אפשר, התפנקו באמבטיה חמה לפני תרגילי ההרפיה.

טיפ נוסף נוגע לשעות של אחרי פעילות הסקי. נכון שאתם רוצים גם לבלות בערב באפרה-סקי, אולי לשתות קצת אלכוהול, לאכול טוב וכולי, אבל אל תשכחו שהגוף זקוק להרבה מנוחה, ולכן אם תלכו לישון מוקדם יחסית ותאפשרו לגוף מספיק זמן להתאושש מהמאמץ אז למחרת תיהנו הרבה יותר במסלולי הגלישה.

בהצלחה!

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):