הר טיטליס וטיול ארבעת האגמים

לפניכם שתי המלצות לטיול יום במרכז שוויץ באזור הר טיטליס, כשעה נסיעה מלוצרן.
הראשונה טובה לכל המשפחה, גם למי שלא אוהב להתאמץ יותר מדי, השניה מיועדת למטיבי לכת, חובבי טראקים וטבע.

הר טיטליס

אחד ההרים המפורסמים ביותר בשוויץ הוא כמובן הר הטיטליס Titlis, שפסגתו נושקת לעננים בגובה של 3,020 מטר. אם אתם מטיילים במרכז שוויץ (אזור לוצרן) ויש לכם מזג אוויר טוב, העליה לפסגת ההר היא בהחלט בגדר חובה, וההנאה מובטחת לכל המשפחה.

איך להגיע לטיטליס?

התחבורה אל פסגת הטיטליס כוללת נסיעה ברכבת וב-3 רכבלים שונים, ואם תרצו אז גם מעט הליכה רגלית.

 1. מתחילים בבוקר בנסיעה ברכב שכור, רכבת או אוטובוס לעיירה אנגלברג Engelberg.
  אם אתם מגיעים מהעיר לוצרן, קחו את הרכבת האזורית IR, בדר"כ יוצאת מרציף 13 בתחנה המרכזית בלוצרן ומגיעה לאנגלברג בכ-43 דקות.
 2. הליכה של כ-10 דקות מתחנת הרכבת באנגלברג אל תחנת הרכבל, פשוט עיקבו אחרי השילוט. לחילופין אפשר לקחת הסעת אוטובוס חינמית.
 3. מתחנת הרכבל באנגלברג עולים בקרונות רכבל רגילים (6 נוסעים בקרון) אל תחנת הרכבל טרובסי Trübsee, משך הנסיעה כ-20 דקות.
 4. בתחנת הרכבל טרובסי מחליפים לקרון גדול, נוסעים למעלה בעמידה כ-5 דקות עד לתחנת סטאנד Stand.
 5. בתחנת הרכבל סטאנד מחליפים שוב לקרון גדול מסתובב שנקרא rotair המאפשר תצפית פנורמית נהדרת של 360 מעלות על הנוף, הנסיעה בעמידה כ-5 דקות עד לפסגת הטיטליס Titlis.
 6. מתחנת הטיטליס ממשיכים עוד קצת עד לפארק השלג ברכבל פתוח Ice Flyer, נסיעה של מספר דקות בישיבה.

הערה: אם אתם משלבים את הטיטליס עם טיול 4 האגמים, יתכן ותרצו להגיע מכיוון Stöckalp, ראו בהמשך הסבר.

אטרקציות

פסגת הטיטליס Titlis
בחורף עיקר העניין פה הוא כמובן סקי, יחד עם זאת אפשר ורצוי להגיע לפסגה בחורף גם אם רק כדי ליהנות מהנוף (כשמזג האוויר טוב והשמיים בהירים).

בקיץ הפסגה מושלגת אבל אין פעילות סקי, והעליה היא כדי ליהנות מהנוף ומהאטרקציות הקלילות שעל ההר:

 • בפסגת הטיטליס ישנה מערת קרח, נחמד אבל לא יותר מזה, הליכה של כדקה מצד לצד.
 • בחוץ אפשר לשחק ולהסתובב בשלג.
 • עוד בפסגה ממתין לכם גשר תלוי, ההליכה עליו בהחלט שווה (לא לפחדנים ולמי שיש לו פחד גבהים).
 • מכאן כדאי להמשיך ברכבל האייס פלייר אל פארק השלג, שם תוכלו לגלוש על אבובים או בעזרת מגלשות קטנות מפלסטיק, מסוע משופע יחזיר אתכם למעלה לסיבוב חוזר. בהחלט כיף לכל המשפחה. הפעילות בפארק היא ללא תוספת תשלום (מעבר לעלות הנסיעה ברכבל). פעילות הגלישה מותנית במזג האוויר.

אגם טרובסי Trübsee
בחצי הדרך אל הפסגה (או בדרך למטה) אשר לעצור בתחנת טרובסי, כמה דקות של הליכה יובילו אתכם לאגם טרובסי קטן ונחמד, אפשר לעשות טיול קליל סביבו (30-60 דקות) או סתם לנוח או לעשות פיקניק לצידו. ישנן פה גם מספר סירות קטנות (עד 4 אנשים) שניתן לשכור ולשוט באגם, המחיר 10 פראנק לשעה.

מסלולי הליכה
ישנן שני מסלולי הליכה נוחים וקלים שבצידם פריחה יפה, מומלץ בחודשי הקיץ.
המסלול הראשון – 2 ק"מ, 40 דקות – מתחנת הרכבל Gerschnialp, זוהי התחנה הראשונה מעל אנגלברג שרוב המטיילים לא יורדים בה אלא ממשיכים הלאה עד טרובסי.
המסלול השני – 3 ק"מ, 60 דקות – מתחנת הרכבל טרובסי דרך אגם טרובסי ועד Obertrübsee.

טיול צד לפסגת Jochpass ולאגם Engstlensee
ליד אגם טרובסי אפשר לקחת רכבל נוסף שעולה לנקודה שנקראת יוקפס Jochpass בגובה 2,207 מטר, ממנו נשקף נוף נהדר של אגם טרובסי. מכאן אפשר להמשיך למטה לצד השני עם רכבל לתחנת אנגסטלנסי Engstlensee (בגובה 1,850 מטר). משם הליכה קצרה בירידה מובילה לאגם נחמד נוסף. מכאן חוזרים בחזרה לטרובסי. שימו לב שהרכבלים בקטע זה הם בתשלום נוסף (כלול בכרטיס הטלפס).

הערה: זהו חלקו המערבי של טיול ארבעת האגמים, ראו הסבר בהמשך. מי שאוהב ללכת יכול לעשות את הדרך מטרובסי ועד לאנגסטלנסי ברגל, חשוב לדעת שהבדל הגבהים הוא כ-400 מטר מטרובסי (1,796 מטר) ליוקפס (2,207 מטר).

אופני השטן
מתחנת Jochpass אפשר לקחת אופניים מיוחדים שנקראים Devil bike, איתם יורדים למטה לטרובסי. הנסיעה היא בירידה בלבד לאורך שביל, כאשר הנוהג צריך רק לבלום ולכוון את האופניים, יש לנהוג בהם בזהירות ולא להגיע למהירות גבוהה מחשש לאיבוד שליטה ונפילה.
הפעילות בחודשי הקיץ בלבד (בדר"כ יולי עד ספטמבר) ובתלות במזג אוויר, המחיר 14 פראנק לאדם. מוגבל מגיל 12.

מחירים והנחות

המחירים המלאים לתחבורה אל פסגות ההרים בשוויץ יקרים מאוד. ישנם מספר אופציות לחסכון, הכדאיות תלויה במספר המטיילים ובמקומות בהם אתם מתכננים לבקר. לפניכם מספר שיקולים וטיפים חשובים, שימו לב שאין לכם ברירה אלא לתכנן ולחשב איזה אופציה תהיה הזולה ביותר עבורכם, אין תשובה או פתרון אחד לכולם.

 • אין כרטיס הכל כלול מעגלי לטיטליס כמו שיש להרים אחרים דוגמת פילטוס או ריג'י.
 • נסיעה ברכבת מלוצרן לאנגלברג: המחיר המלא למבוגר לנסיעה בכיוון אחד עומד על 18.4 פראנק (7 אזורים, מחלקה שניה).
  הערה על מחיר כרטיס הרכבת מלוצרן לאנגלברג: כרטיס יומי עולה בדיוק כפול מכרטיס בכיוון אחד, כך שאין בכך חסכון. יחד עם זאת, כרטיס יומי כולל גם נסיעה בתחומי העיר, כלומר כולל את הנסיעה בבוקר מהמלון שלכם בלוצרן עד לתחנת הרכבת ובחזרה בכיוון ההפוך בערב, ולכן אם המלון שלכם לא במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת המרכזית, כדאי לכם לרכוש כרטיס יומי.
 • מחירי הרכבלים בטיטליס, כמו גם בשאר ההרים התיירותיים בשוייץ, גבוהים מאוד. נסיעה הלוך וחזור מאנגלברג עד לטיטליס עולה 92 פראנק למבוגר.
 • הנסיעה ברכבל מפסגת הטיטליס לפארק השלג עולה 12 פראנק למבוגר.
 • ילדים בגילאי 6-15 זכאים ל-50% הנחה, ילדים עד גיל 6 נוסעים בחינם.
 • מומלץ! שימו לב שאם אתם מתכננים לבקר במספר הרים במרכז שוויץ ובפרט סביב לוצרן, כדאי לכם לשקול לרכוש כרטיס מיוחד שנקרא טלפס Tell-Pass וכולל נסיעה מלוצרן לכל פסגות ההרים, כולל רכבות, אוטובוסים, רכבלים ושייט. המחיר לילדים נמוך מאוד ולכן ממש משתלם למשפחה. עם כרטיס זה תוכלו לנסוע מלוצרן עד לטיטליס (כולל פארק השלג) ללא תשלום נוסף.
 • אופציה אחרת לחסכון היא קבלת 50% הנחה למחזיקי הכרטיס המיוחד שנקרא Half Fair Travelcard. החל מ-1 אוגוסט 2015 הוא ניתן כחלק מהכרטיס Swiss Pass.
 • גם מי שיש לו פס רכבות Eurail מקבל 50% הנחה (או פס רכבות Interrail לתושבי אירופה).

מזג אוויר

חשוב להבין שבפסגת ההר קר ומושלג כל השנה, להמלצות לבוש ראו בהמשך. כדאי לבדוק לפני שאתם מגיעים לטיטליס שמזג האוויר טוב, כלומר ללא עננים או גשם. אם ישנה עננות קלה זה עדיין לא נורא, אך כשהתחזית היא לעננות מלאה ולגשם כדאי שתדעו שלא תראו בכלל את הנוף (עננים עשויים לכסות את ההר כליל) וההנאה שלכם תהיה חלקית בלבד. הנוף תוך כדי העליה והירידה ברכבלים הוא חלק חשוב ומהנה ביום הטיול לטיטליס ובלעדיו לא ממש כדאי לטרוח ולעלות למעלה, בעיקר כשיש גם גשם שמרטיב אתכם ומגביל את ההנאה, הצילום וכו'.

ביגוד

בפסגת הטיטליס קר מאוד כל השנה, חובה להתלבש חם, כולל כובע חורפי, כפפות, מעיל טוב, מטריה. אם מזג האוויר יהיה טוב ותהיו פעילים בחוץ אז כנראה תרצו להוריד שכבה או שתיים. מומלץ ביגוד אטום למים, זה אומר מעיל, מכנסיים ונעליים. יש מי שבמקום נעליים אטומות או מגפיים נעזר בספריי מיוחד שמפחית את חדירת המים לנעליים, זהו פתרון אפשרי אם כי לא מושלם. בכל מקרה כדאי להביא אתכם בגדים להחלפה (גרביים, מכנסיים) כי אם יירד גשם או אם תגלשו בפארק השלג או סתם תשחקו בשלג כנראה שתירטבו. לא לשכוח משקפי שמש וקרם הגנה, החזר קרני השמש מהשלג אינו מורגש ולא שמים אליו לב, אך הוא מאוד משמעותי ויגרום לכם להישרף כהוגן אם תהיו בחוץ ללא הגנה, טיפ זה רלוונטי גם ליום מעונן בו לא רואים את השמש.

מידע נוסף:
אתר האינטרנט של הטיטליס

חזרה לתחילת הדף

טיול ארבעת האגמים

חובבי טארקים בוודאי ישמחו לדעת שיש בקרבת הטיטליס אפשרות נהדרת לטיול רגלי של מספר שעות. מדובר במסלול יפה העובר על רכס למרגלות הטיטליס וכולל מספר אגמים קטנים ויפים.

הגעה לאזור הטיול מלוצרן

 1. מתחילים עם רכבת מלוצרן לעיר Sarnen
 2. משם ממשיכים באוטובוס לעיירה Stöckalp SMF-lsm.
  כמובן שאם אתם מגיעים ממקום אחר בשוויץ יש לקחת תחבורה בהתאם עד שטוקאלף.
 3. כעת לוקחים רכבל שעולה לתחנת Melchsee-Frutt, שהיא נקודת ההתחלה של המסלול.

המסלול הקלאסי אינו מעגלי, והוא נע ממערב למזרח. אפשר להקדיש לטיול הרגלי יום שלם ולעשות אותו בניחותה תו"כ מנוחה באגמים וטיולי צד לנקודות תצפית לאורכו, או לשלב את הטיול עם ביקור בפסגת הטיטליס, ואז יש להתחיל אותו מוקדם בבוקר (יציאה מלוצרן ב-7 בבוקר) ולעשות אותו מהר יחסית כדי להספיק גם לעלות לטיטליס (ולהספיק לרדת לאנגלברג ברכבל האחרון סביב 5 אחה"צ).

תיאור המסלול

 1. מתחנת Melchsee-Frutt מתחילים ללכת בכיוון מזרח, עוברים בדרך את אגם מלך Melch, אגם טנן Tannen שמימיו בצבע טורקיז, ואגם אנגשטלן Engstlen שמימיו בצבע כחול-ספיר. קטע המסלול הנ"ל נחשב בדרגת קושי קלה-בינונית. אורך המסלול מתחנת הרכבל Melchsee-Frutt ועד לתחנת הרכבל Engstlensee כ-9.5 ק"מ וניתן לעשות אותו בכ-4-5 שעות.
 2. כעת מי שרוצה יכול לעלות ברגל מ-Engstlensee לנקודת תצפית ותחנת הרכבל Jochpass ומשם לרדת לאגם Trübsee שמימיו כמו מראה, שהוא האגם הרביעי במסלול. קטע זה נחשב ברמה בינונית-קשה בגלל הפרשי הגבהים, ואורכו כ-8 ק"מ. אם אתם רוצים לחסוך בזמן או במאמץ, אפשר בהחלט לעבור את הקטע הזה עם רכבלים (וגם בשילוב עם אופני השטן, כפי שתיארנו בתחילת הכתבה בהסברים על האטרקציות בטיטליס).
 3. מטרובסי אפשר לעלות עם רכבלים עד פסגת הטיטליס או לרדת עם רכבלים לעיירה אנגלברג.
 4. אם נשאר לכם כח, כדאי לשוטט מעט בעיירה היפה אנגלברג.
 5. מהעיירה אנגלברג לוקחים רכבת חזרה ללוצרן, אפשר כמובן להעביר בעיירה לילה או להמשיך ממנה ישירות ליעד הבא שלכם.

הערה: אפשר כמובן לעשות את הטיול בכיוון ההפוך, להתחיל באנגלברג, לעלות לטרובסי ברכבל, להמשיך לאגם טרובסי, לעלות ברגל או עם רכבל ליוקפס, משם לאגם אנגשטלן וכו' עד ל-Melchsee-Frutt ושם לרדת ברכבל ל-Stöckalp. גם בכיוון הזה יש לשים לב שאתם מוגבלים עד סביב 5 אחה"צ (חובה לבדוק את שעת הירידה האחרונה של הרכבל וכן של האוטובוס שנוסע מ-Stöckalp אל Sarnen).

מידע נוסף
דף מידע על טיול ארבעת האגמים בשוויץ

מידע על התחבורה הציבורית בשוויץ
זמנים ומחירים כדאי לבדוק באתר SBB, בו תמצאו מידע על כל סוגי התחבורה (רכבות, אוטובוסים, רכבלים וסירות)

חזרה לתחילת הדף

מפת שוייץ

לפניכם מפה של מרכז שוויץ ועליה מסומנים כל המקומות שהוזכרו בכתבה, העזרו במפה כדי לקבל מושג היכן נמצא כל מקום וכמובן כדי לתכנן את הטיול שלכם.

טוען מפה...

שכבות מידע: אפשר להוסיף או להוריד את הסימונים בעזרת סימון שכבת המידע המתאימה.
שליטה: אפשר לשנות את תקריב המפה ע"י בחירת מבט רחוב/עיר/מדינה, או לקרב/להרחיק.
הזזת המפה: אפשר להזיז את המפה (ע"י גרירה עם העכבר).
בחירת יעד וקבלת מידע נוסף: אפשר לבחור ביעד על גבי המפה או מתוך רשימת היעדים.

* כל המחירים בכתבה מעודכנים ליולי 2018.

חזרה לתחילת הדף

עוד כתבות מעניינות על שוויץ באתר טרוול זון

תכנון טיול:

יעדי טיול:

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

אין עדיין תגובות

יש לך מה להגיד? זה המקום!

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):