פסטיבלים וחגים בתאילנד

אל תאילנד ניתן להגיע כמעט בכל ימות השנה, למעט אי אילו שיקולים הנוגעים למזג האוויר. אבל האם יש תאריכים שבהם פשוט חובה לבקר במדינה הקסומה הזו? אחרי הכול, ישנם אתרים תיירותיים רבים בעולם אשר נחילי התיירים מגיעים אליהם בתאריכים מסוימים: הקרנבל בריו דה ז'נרו או הפסטיבלים הגדולים בצפון איטליה, שניהם בסביבות החודשים פברואר-מרץ מדי שנה, הם דוגמאות מובהקות לכך.

במבט ראשון, תאילנד לא מציעה אירועים בסדר גודל שכזה. נכון, מסיבות ה-Full Moon וה-Half Moon באי קופנגן מושכות אינספור תיירים, בייחוד צעירים, אך הן נערכות מדי חודש.

מהם התאריכים החשובים האחרים בלוח השנה התאילנדי? ובאילו אירועים או פסטיבלים תוכלו לקחת חלק במהלך הביקור שלכם בה? צוות טרוול זון פורס לפניכם את כל האירועים בתאילנד שכדאי להכיר, מסודרים על פי חודשי השנה.

הידעת?
רוב התאילנדים הם בודהיסטים, אמנם חילוניים אך שומרים על המסורת, ולכן רבים מהאירועים מקורם בבודהיזם. שימו לב שהתאריכים הלועזיים של אירועים אלה משתנה בכל שנה כי הם נקבעם על פי הלוח הבודהיסטי.
בנוסף ישנם אירועים אחרים המושפעים ממדינות שכנות כגון סין ומהאזרחים שמוצאם סיני (כ-15% מאוכלוסיית תאילנד), או מהגלובליזציה (ולכן ישנן גם מעט השפעות נוצריות).

פסטיבל הפרחים של צ'אנג מאי Chiang Mai Flower Festival

מומלץ! פסטיבל ססגוני מאד, הנערך בצ'אנג מאי ("ורד הצפון") בחודש פברואר מדי שנה, ומסמל את הפריחה התמידית בעיר עם סיומה של העונה הקרה וחילופי העונות. האירוע המרכזי הוא תהלוכה מרשימה של פסלי חיות, דמויות ומקדשים, כולם מפוסלים, כמובן, מפרחים. שימו לב בעיקר לפרחי הסחלב (הפרח הלאומי), על זניו השונים, שמקבלים את מלוא תשומת לב, ואשר מוצעים למכירה ברחבי העיר. האירוע כולל, מעבר לתהלוכה, גם מופעים מסוגים שונים, תחרויות יופי ושאר פעילויות. יש לציין שלצערנו כיום זהו פסטיבל עם ניחוח תיירותי וממוסחר.

מתי? הפסטיבל נמשך שלושה ימים, בתחילת חודש פברואר,התאריך הלועזי אינו קבוע, בדרך כלל בסוף שבוע הראשון של פברואר, בימי שישי עד ראשון, כשהתהלוכה המרכזית נערכת ביום שבת החל משעה 8:00 בוקר.
איפה? בצ'אנג מאי, בירת צפון תאילנד. רוב האירועים מתרכזים ב-Buak Hat Park, הפארק הציבורי היחידי בעיר. התהלוכה יוצאת לרוב מאזור תחנת הרכבת במערב העיר ומגיעה עד לעיר העתיקה.
טיפים: מכיוון שפברואר הוא שיא עונת התיירות בתאילנד, התאריכים סביב ימי הפסטיבל הם מהעמוסים ביותר בשנה בצ'יאנג מאי. חשוב מאוד להזמין מקומות לינה מראש. אם החופשה שלכם מתוכננת לחודש זה ואתם רוצים לבקר גם בצפון תאילנד, מומלץ מאוד לתכנן את מסלול הטיול כך שתהיו בצ'יאנג מאי בימי הפסטיבל, החוויה וההנאה מובטחים.
מידע נוסף על צ'יאנג מאי >>

חזרה לתחילת הדף

יום המאקה פוצ'ה Macha Puja Day

תאריך בודהיסטי חשוב, המסמל את ההתקבצות הראשונה הגדולה של כאלף ממאמיניו הראשונים של בודהה. האירוע המרכזי הוא תפילה המונית, הכוללת הדלקת נרות, נערכת כמעט בכל מקדש בודהיסטי בתאילנד. זהו יום חג ציבורי רשמי בתאילנד, נקרא גם ״כיבוד החודש השלישי״. הציבור נוהג באירוע זה לתת מתנות רבות לנזירים.

מתי? ביום בו הירח מלא בחודש הירחי השלישי בשנה, בדר"כ יוצא בין סוף פברואר לתחילת מרץ. התאריך הספציפי משתנה מדי שנה.
איפה? מקומות רבים ברחבי תאילנד.
טיפ: חג דתי זה אינו מהותי לתיירים, לא כדאי לשנות תוכניות בגללו. אם אתם נמצאים בתאילנד ביום זה, כדאי לבדוק עם המקומיים (הכי פשוט לשאול במלון/גסטהאוס) מהו המקום הכי קרוב אליכם בו אפשר לראות את התפילה המרכזית.
שם החג בשפה התאית: มาฆบูชา

חודש לאחר מכן, מתקיימות במקדשים הקפות (Wien Tien) לכבוד בודהה, דרכו ומאמיניו. 3 הקפות סביב המקדש, כאשר הנזירים מחזיקים בידיהם נר, פרח לוטוס ומקל קטורת.

חזרה לתחילת הדף

ראש השנה הסיני Chinese New Year

מומלץ! כ-15% מתושבי בתאילנד הם סינים (מרוכזים בעיקר בערים הגדולות). לכן, לא מפתיעה העובדה שמדי שנה, בהתאם ללוח השנה הסיני, נחגג ראש השנה הסיני ברוב כבוד והדר. הפסטיבל כולל ריקודים מסורתיים ומופעי פולקלור, בשילוב שלל בובות ודמויות, כמיטב המסורת הסינית (דרקונים, אריות וכיוצא בזה). שיא הערב הוא מצעד גדול ומרשים של בובות ענקיות.
מעבר למראות ולמוזיקה, צפויה למבקרים חוויה של ריחות וטעמים, שעה שדוכני רחוב, המציעים אוכל סיני מסורתי, מוצאים לרחובות. שימו לב לגוון האדום, השולט בלבושם של הסינים, המהווה, יחד עם הזהב, סגולה למזל טוב, לפי אמונת המקומיים.

מתי? סביב חודש פברואר. התאריך המדויק נקבע בכל שנה על פי לוח השנה הסיני.
איפה? ברחבי תאילנד. נציין במיוחד את רובע צ'יינהטאון בבנגקוק והעיר Nakhon Sawan, המרוחקת כ- 250 קילומטרים צפונה מבנגקוק.
טיפ לשוהים בבנגקוק ביום החג: מכיוון שהרחובות בצ'יינהטאון נסגרים במהלך החג, מומלץ להגיע בסירה או ברכבת תחתית עד לתחנת Hualampong, וללכת משם ברגל.
מידע נוסף על צ'יינהטאון בבנגקוק ראו בכתבה אטרקציות בבנגקוק >>

חזרה לתחילת הדף

ראש השנה התאילנדי / פסטיבל סונג קראן / פסטיבל המים Songkran Festival

ראש השנה התאילנדי, על פי האמונה הבודהיסטית, כולל בתוכו טקסי הטבלה של פסל בודהה במקדש המרכזי בכל עיר. מאפיני החג כוללים ביקור במקדשים, מתן מנחות לנזירים, הציבור נוהג לצקת מים על ידי הנזירים והמבוגרים לקבלת ברכה, בניית מקדשים קטנים מחול, ובאופן כללי חיבור לדת.
בנוסף לטקסי הפולחן, מתקיימות במהלך החג הופעות ריקודים ומופעים מוזיקליים, וכן מצעד מלכות יופי.

מה שחשוב יותר בחג זה, המכונה גם חג המים, היא האמונה שככל שיישפכו כמויות מים גדולות יותר, כך השנה שאת פתחה חוגגים תהיה מלאה בגשמים. שפיכת המים מסמלת על פי האמונה המקומית גם את השטיפה והניקיון מהרוע. נראה שזה עובד: ביום השלישי והאחרון של החג, מרבית בתי העסק ברחבי המדינה סגורים, והילדים, שלא הולכים לבתי ספר, מתאספים ברחובות למלחמות מים המוניות. לתאילנד, כמובן, אין בעיה של מחסור במים. בחום המאפיין תקופה זו בתאילנד (אפריל הוא החודש החם ביותר), ניתן בהחלט להצטרף לחוויה, זכרו לכסות היטב את המצלמה, הטלפון הנייד והארנק. אתם לא רוצים שהם יהרסו.

מתי? מדי שנה, בתאריכים 13-15 באפריל (למרות שמקור האירוע הוא דתי, התאריך קבוע בלוח השנה הנוצרי ולצרכי תיירות).
איפה? ברוב חלקי המדינה, אם כי החגיגות הגדולות מרוכזות בעיקר בערים בנגקוק, צ'אנג מאי ופטאיה.
שם החג בשפה התאית: สงกรานต์

חזרה לתחילת הדף

יום הויסאקה פוג'ה Wisakha Puja Day

תאריך חשוב נוסף על גבי לוח השנה הבודהיסטי. חג זה מסמל את את הולדתו וההגעה להארה של בודהה, והוא כולל מספר טקסים מסורתיים, הנחגגים לאורו של הירח המלא. בעיקרו של דבר, מדובר כאן על הנחת מנחות במקדשים – ובעיקר נרות, פרחים או פירות – כמו גם תפילות המוניות. לאחר השקיעה, מקיפים המאמינים את המקדשים עם הנרות. האמונה של המקומיים היא שבכוחן של פעולות אלה להעיר את האלים, ולהביא לכך שהם ימלאו את בקשות ליבם של המאמינים.

מתי? סביב חודש מאי. התאריך הספציפי משתנה מדי שנה.
איפה? מקומות רבים בתאילנד.
שם החג בשפה התאית: วิสาขบูชา

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל הטילים/הרקטות Bun Bang Fai

אל דאגה, הפסטיבל הבא, שמעמיד במרכזו רקטות, לא מסמל שום היסטוריה מלחמתית של תאילנד, וגם לא איום עתידי על מדינות אחרות. תחת זאת, המדובר הוא באירוע רועש במיוחד, ובו משגרים התושבים מספר עצום של רקטות מקושטות, תוצרת ביתית. המטרה בכך היא להביא לכך שהשמים והעננים "יתעוררו", ויורידו את הגשם לו זקוקים כל כך תושבי המקום לצורך שתילת האורז. המטרה המוצהרת פחות של התושבים, אך המהנה יותר מבחינתם, היא להתחרות ביניהם איזה טיל יצליח להגיע קרוב יותר לרקיע, יפזר יותר עשן וכו׳.
מעבר לעניין שסביב הרקטות המאולתרות, הפסטיבל כולל גם מופעים, מצעדים, תיאטרון רחוב, וכמובן אוכל ושתיה.

מתי? יומיים באמצע חודש מאי (בתחילת העונה הגשומה). התאריך הספציפי משתנה בכל שנה.
איפה? במספר מקומות במדינה, המקום המרכזי בו נחגג הפסטיבל הוא העיר יאסוטון (Yasothon), המרוחקת כ-500 קילומטרים צפונית מזרחית לבנגקוק. כתוצאה מהיעדר נגישות ועניין, קשה למצוא ישראלים המגיעים למקום זה ובפרט לפסטיבל.
שם החג בשפה התאית: ประเพณีบุญบั้งไฟ

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל הליצי בצ'אנג ראי Lychee Festival in Chiang Rai

צ'אנג ראי ידועה בתור אחת הערים המרכזיות של אזור הצפון, ויעד מבוקש לטיולים באזור. מה שידוע פחות הוא שהעיר ידועה באיכות פירות הליצ'י שבה, פועל יוצא של המטעים הרבים שנמצאים בסביבתה. פסטיבל הליצ'י מאפשר להתרשם מהתוצרת המופלאה הזו, המוצגת באזורים שונים בעיר, וזאת לצד אירועים דוגמת מופעי רחוב, תחרויות יופי ועוד. מיותר לציין שהמבקרים בפסטיבל יכולים לרכוש תוצרת חקלאית מקומית, וכן יין מיוחד המופק מפרי הליצ'י.

מתי? יומיים-שלושה באמצע חודש מאי.
איפה? צ'אנג ראי, צפון-מערב תאילנד.
שם החג בשפה התאית: งานเทศกาลลิ้นจี่และของดีเมืองเชียงราย
מידע נוסף על צ'יאנג ראי >>

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל השדים Phi Ta Khon

אירוע דתי המציין את חזרתו של בודהה לאחר היעדרות ממושכת, בו המאמינים רוצים לגרש את השדים הרעים. הפסטיבל מאופיין במהלוכות צבעוניות כאשר המשתתפים לובשים מסכות עשויות במבוק, גזע עץ קוקוס וכלי אורז צבועים.

מתי? בדר״כ בחודש יוני או יולי
איפה? באזור Dan Sai במחוז Leoi, בצפון תאילנד.

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל הצמחונים בפוקט Phuket Vegeterian Festival

מומלץ (לא לבעלי לב חלש) למרות שמו, אין המדובר בפסטיבל המאגד בתוכו אך ורק מתנגדים לאכילת בשר, אלא בחג לכל דבר ועניין, המכונה "חג הקיסר התשיעי". זהו חג דתי, המצוין על ידי האוכלוסיה הסינית בתאילנד, הנחוג עבור תשעה אלים שעל פי האמונה, הביאו להפסקתה של מגיפה המונית שפגעה במהגרים הסיניים בפוקט בתחילת המאה ה-19. הפסטיבל מציין את תחילת הצום התאואיסטי, במהלכו מתנזרים מבשר, מאלכוהול ומקיום יחסי מין. בנוסף על כך, כהכנה לטקס נמנעים המקומיים לא רק מבשר, אלא גם מחלב, ביצים, ירקות ואלכוהול.
עבור המבקרים, המראה המתקבל בפסטיבל הוא מוזר, מבעית ומסקרן באותה מידה: הדימוי המרכזי בו הוא של אנשים מקומיים המשפדים אזורים שונים בגופם באמצעות סכינים או חניתות, הולכים על גחלים או מטפסים על סולמות שהשלבים שלהם עשויים – ניחשתם נכון – מסכינים. האמונה העומדת מאחורי מסורת החג היא שהיטהרות יכולה להתרחש רק לאחר עינויים וסבל גופני ונפשי. הפסטיבל נמשך תשעה ימים ובהם נערכים טקסים מסורתיים, תהלוכות המוניות, תפילות ומדיטציה במקדשים ועוד.

מתי? סביב סוף חודש ספטמבר/תחילת אוקטובר.
איפה? בחופים ובמקדשים שונים בפוקט.
שם החג בשפה התאית: เทศกาลกินเจ
מידע נוסף על האי פוקט >>

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל הבאפלו בצ׳ונבורי Wing Kwai Festival

אירוע לכבוד הבאפלו, אחת החיות החשובות בתאילנד (משמשת לעבודה, מסע וחלב). הפסטיבל כולל תחרות רכיבה, חרישה וקישוט.
זהו אינו אירוע דתי.

מתי? באוקטובר
איפה? במחוז צ׳ונבורי Chon Buri, כ-80 ק״מ מדרום מזרח לבירה בנגקוק.

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל האורות / פסטיבל הלוטוס הצף Loy Krathong Festival

מומלץ! בעיני רבים, זהו הפסטיבל המיוחד ביותר בתאילנד כולה. הפסטיבל מסמל, ברמה הכללית, את סיומה של עונת המונסונים, ותחילתו של החורף האמיתי בתאילנד. הפסטיבל, אליו נכנסו בשנים האחרונות מוטיבים דתיים, כולל בתוכו מופעי בידור ומוזיקה, תחרויות יופי, זיקוקים בכמות מרשימה, כדורים פורחים ולא מעט נרות.
מצופי המים – האטרקציות המעניינות ביותר הן השטת סירות קטנות (עד שישה מטרים) מעוטרות בפרחים ובהם נר/מקל קטורת, על גדות נהר הצ'או פראייה בבנגקוק, לכבוד אלת המים קונג-קא, כמו גם שילוח כדורים פורחים קטנים, מוארים בנרות, באוויר. לפי אמונת המקומיים, אלה נועדו לבטא את משאלות הלב של אלה שמשיטים או מפריחים אותם. עבורכם, החוויה הוא ויזואלית בעיקרה של אלפי פריטים מוארים לאורו של הירח המלא.
אירוע חשוב אחר, במסגרת הפסטיבל, הוא תחרות בחירת הסירה היפה ביותר, הנעשית אחרי תהלוכה של הסירות המעוטרות ברחבי בנגקוק, בליווי רקדנים.

מתי? יום אחד בחודש נובמבר.
איפה? המופעים המרכזיים נערכים בפארק לומפיני ובגדות נהר הצ'או פראייה בבנגקוק, כמו גם באזור העיר העתיקה של צ'אנג מאי.
שם החג בשפה התאית: ลอยกระทง

חזרה לתחילת הדף

פסטיבל הפילים של סורין Surin Elephant Round Up / Ngan Chang Festival

טיול בתאילנד לא יכול שלא לכלול מפגש עם פילים, בין עם מדובר ברכיבה או צפייה במופעים. מבלי להכניס לתמונה את כל ההיבטים המוסריים של היחס לחיות בתאילנד, ראוי להתייחס לפסטיבל הבא, שמעמיד את החיות הגדולות במרכז – פסטיבל הפילים הנערך בסורין.
בפסטיבל מספר מופעים, משחקי כדור ותהלוכות, בכולם הפילים הם השחקנים המרכזיים. בנוסף על כך, הוא כולל גם סעודה גדולה לכבוד בעלי החיים המרהיבים האלה.

מתי? בדר"כ בסוף השבוע השלישי של חודש נובמבר.
איפה? העיר סורין, הממוקמת בצפון מזרח תאילנד (חבל איסאן), כ-420 ק"מ מבנגקוק.

חזרה לתחילת הדף

הפסטיבל על גשר נהר הקוואי River Kwai Bridge Festival

אזור הגשר על נהר הקוואי בקנצ'נבורי הוא מהחשובים בתאילנד מבחינה היסטורית. מטרתו של פסטיבל זה היא להנציח את ההיסטוריה העשירה של המקום, עם דגש על שבויי מלחמת נעולם השניה והקורבנות הרבים שקיפחו שם את חייהם.
למרות כל אלה, אל תצפו ליום עצוב בסגנון ימי הזיכרון שאנו מכירים: הפסטיבל הנחגג הוא ססגוני בכל קנה מידה, והוא כולל ריקודים ומופעים מסוגים שונים. המופע המרכזי הוא מופע אור קולי, שמתייחס להיסטוריה של המקום. הנחת היסוד מאחורי החגיגות האלה, היא הנצחת ההווה והעתיד, והכרה בכך שהם מתאפשרים רק בזכות העבר. בנוסף למופעים, כולל הפסטיבל גם תערוכות מסוגים שונים, דוכני אוכל אותנטיים, וכמובן דוכני מזכרות למכביר.

מתי? האירועים מתפרסים על פני כשבוע בסביבות סוף נובמבר/תחילת דצמבר מדי שנה.
איפה? הגשר על נהר הקוואי בקנצ'נבורי.
למידע נוסף על הגשר וההיסטוריה של האזור, ראו את הכתבה על קנצ'נבורי >>

חזרה לתחילת הדף

יום ההולדת של המלך האב King's Birthday

מספיק להסתובב ברחובות ערי תאילנד כדי לדעת את ההערצה העיוורת של התושבים למנהיגם. חגיגות יום ההולדת של המלך הקודם, ראמה ה-9 (בומיבל אדולייאדג'), אשר מלך תקופה ארוכה מאוד של כ-70 שנים, מאפשרות לתושבים לבטא את אהבתם למלך, בין השאר בקישוט הבתים בתמונותיו. התהלוכה המרכזית בבנגקוק נמשכת מ-Amporn Park ועד ל-Sanam Luang, והיא מלווה בשירים ובהדלקת נרות חגיגית. כמיטב המסורת, כולל הערב החגיגי גם מופע זיקוקין מרשים.

מתי? 5 בדצמבר.
איפה? אווירה חגיגית מאפיינת את כל המדינה. עיקר החגיגות הן בפארק Sanam Luang, הסמוך לארמון המלך בבנגקוק, כמו גם בשדרת Ratchadmnoen.
שם החג בשפה התאית: วันเฉลิมพระชนมพรรษาพระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัว

אירועים נוספים הקשורים במלך ובמלכה

 • 4 במאי – יום ההכתרה (לציון הכתרת המלך החדש ראמה ה-10 שנערך ב-4 במאי 2019).
 • 10 במאי – החריש המלכותי – אירוע ייחודי בבנגקוק, טקס בו זורעים מיני צמחים נפוצים וחשובים כגון אורז, תירס, סויה וכו׳. לאחר מכן הקהל נובר באדמה בניסיון למצוא את הזרעים, שעל פי המסורת ניחנים בסגולות טובות ויתנו מזל למי שמוצא אותם.
 • 3 ביוני – יום המלכה.
 • 28 ביולי – יום המלך ראמה ה-10.
 • 12 באוגוסט – יום המלכה האם (אלמנתו של ראמה ה-9 האהוב), שהוא גם יום האם.

הידעת?
הצבע הצהוב מייצג את המלך, כי הוא נולד ביום שני, וצהוב הוא הצבע המשוייך ליום זה (בתאילנד כל יום אופיין בצבע אחר).
עוד כדאי להזכיר בנושא זה, שהכבוד למלך מאוד חשוב בתאילנד, ולכן אסור לומר או לעשות שום דבר שעלול להתפרש כזלזול במלך (או במדינה).

חזרה לתחילת הדף

יום העצמאות Constitution Day

דומה כי לא צריך להכיר לכם, הישראלים, את הנוסחה המקובלת של יום העצמאות. בתאילנד, התמונה דומה: יום העצמאות מציין את הכרזתו של המלך ראמה השביעי על חוקת תאילנד (1930), והוא כולל מופעי זיקוקים מרהיבים, תהלוכות המוניות, מופעי רחוב, וכמובן מסיבות חוף המוניות באיים.

מתי? יום העצמאות בתאילנד מצוין ב-10 בדצמבר מדי שנה.
איפה? רוב חלקי המדינה.
שם החג בשפה התאית: วันรัฐธรรมนูญ

חזרה לתחילת הדף

ראש השנה האזרחית New Year's Eve

מספר הנוצרים התאילנדים קטן ביותר, כך כמובן שרבים מהתיירים הם נוצרים, ולכן ראש השנה עפ״י הלוח הנוצרי הוא סיבה למסיבה ולקניות.
חגיגות ראש השנה האזרחית (הסילבסטר) בתאילנד אינן שונות ממקומות רבים אחרים בגלובוס, והן כוללות מסיבות המוניות אל תוך הלילה, מופעי זיקוקין, מופעי פולקלור ועוד. שיאו של הערב, כמובן, הוא הספירה המסורתית לאחור. בהתחשב בריבוי התיירים, אנגלית תספיק, ואין צורך שתשננו מספרים בשפה התאית.

מתי? 31 בדצמבר.
איפה? כל רחבי המדינה. עיקר המסיבות נערכות בחופים.
שם החג בשפה התאית: วันสิ้นปี

שלח את הכתבה במייל

שדות המסומנים בכוכבית * הם חובה


 טוען, נא להמתין...

אם נתקלתם בבעיה עם שירות זה,
אנא כתבו לנו למייל contact @ travelzone.co.il

חזרה לתחילת הדף

3 תגובות

 1. דודו

  12 באוגוסט – יום ההולדת של המלכה, שהפך עם הזמן גם לתאריך בו נחגג בתאילנד יום האם.
  המשמעות לתיירים: אתרי התיירות עמוסים ביותר בשל חופשה מבתי הספר וסגירה של עסקים רבים (כולל משרדים ממשלתיים).

 2. מתי

  עוד אירועים:
  פסטיבל המוסיקה הבינלאומי בפטאיה
  פסטיבל הג'אז ב-Hua Hin
  מרתון פוקט, פטאיה
  פסטיבל הנרות Ubon Ratchathani

 3. מתי

  כדאי לציין שבאירועים הדתיים (בודהיסטים) בתאילנד לא נהוג לשתות אלכוהול

יש לך מה להגיד? זה המקום!
כדי לענות לתגובה קיימת לחץ על "השב לתגובה זו" שבכותרת התגובה

מטרת איזור התגובות היא לאפשר לגולשים לשאול שאלות ולשתף מנסיונם האישי.
אנו משתדלים להתייחס לכל תגובה אבל לא תמיד זה אפשרי, אנא קבלו זאת בהבנה.
תגובות הכוללות קישורים דורשות אישור מנהל ולרוב לא יאושרו או שיאושרו ללא הקישורים ולכן אנא המנעו מהם.

קוד אימות (חובה):